Hong Kong, policia shpërthen Politeknikun e okupuar nga protestuesit, reagon SHBA

Hënë, 18 November 2019 13:43

Hong Kong-u po kalon orë tensioni të lartë. Pas një nate bllokimi nga ana e protestuesve, policia u fut në Universitetin politeknik sot në agim, ku rreth 200 protestues pro-demokracisë e kishin kthyer shkollën në kështjellën e tyre dhe arrestuan qindra të rinj.

Deri sot në agim të ditës, policia në Hong Kong ishte mjaftuar me sulme dhe përleshje në rrugë me studentët duke përdorur gaz lotësjellës dhe hidrantë, për t’iu përgjigjur koktejeve Molotov, katapultave rudimentare dhe shigjetave të studentëve.

Pasi skadoi ultimatumi, policia ngriti një kordon rreth Politeknikut për të mos lejuar demonstruesit të gjenin një rrugë shpëtimi nga operacioni i pritshëm, aktualisht në zhvillim e sipër.

Burimet sqarojnë se snajperët e policisë qëlluan me gaz lotsjellës nga ndërtesa muze që ndodhet përpara universitetit, ndërsa shumë agjentë të policisë u futën brenda kampusit duke arrestuar më shumë se 200 studentë. Sipas burimeve, ka patur 38 të plagosur, 5 prej të cilëve në gjendje të rëndë.

Shtetet e Bashkuara dënuan “përdorimin e padrejtë të forcës” dhe i bënë thirrje Pekinit të mbrojë lirinë e Hong Kong. Një zyrtar i lartë i administratës Trump ka deklaruar se SH.B.A. “dënon përdorimin e padrejtë të forcës dhe rekomandon të gjitha palët që të përmbahen nga dhuna dhe të përfshihen në dialog konstruktiv.

Siç tha Presidenti Trump – vazhdoi ai – SHBA pret që Kina të respektojë angazhimet e saj sipas Deklaratës së Përbashkët Kino-Britanike, dhe të mbrojë lirinë, sistemin ligjor dhe stilin e jetës demokratike të Hong Kongut”.

Protestat në Hong Kong nisën për të kundërshtuar ligjin e ekstradimit në Kinë të të dënuarve por shpejt u shndërrua në lëvizje për liri dhe demokraci.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Çdo manovër për sabotimin e marrëveshjes do jetë fatale”, Lefter Maliqi: Ramën e pret dështimi në zgjedhje

Politikë

“Çdo manovër për sabotimin e marrëveshjes do jetë fatale”, Lefter Maliqi: Ramën e pret dështimi në zgjedhje

Deputeti Lefter Maliqi ka reaguar sërish për marrëveshjen e Reformës Zgjedhore, e cila kundërshtohet të firmoset nga disa prej deputëtëve brenda Kuvendit Përmes një postimi në rrjetet sociale, Maliqi shkruan se...

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Kulturë

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Pershendetje!Quhem Dea Kodra,nxenese ne gjimnazin "Petro Nini Luarasi".Mu duk interesante teza e konkursit tuaj dhe ajo merr nje peshe dhe permase tjeter ne keto kohe te veshtira qe po kalon...

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

Politikë

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

  Përmes një video të publikuar në facebook, ish deputeti i PD-së, Luan Baçi shkruan se ndodhet pranë protestuesvë të Albpetrol. Baci thotë se ata po kërkojnë pagat që u takojnë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!