Europoli kufizon shpërndarjen e propagandës online të IS-it

Hënë, 25 November 2019 21:24

Një spastrim masiv i llogarive të grupit militant, Shteti Islamik (IS) në platformën Telegram, hapësirën e vetme online të përdorur nga ky grup, ka rezultuar me ulje të konsiderueshme të shpërndarjes së propagandës të këtij rrjeti.

Agjencia e Bashkimit Evropian për krime, Europol ka thënë përmes një deklarate se përqendrimi dhe veprimi ka nënkuptuar që aktorët kyçë brenda IS-it “janë larguar nga platforma”.

Në deklaratë nuk janë dhënë shifra, mirëpo vetë Telegrami ka thënë se 2,096 “llogari terroriste” janë larguar më 22 nëntor dhe 2,959 llogari tjera një ditë më vonë.

Megjithatë ky numër ka qenë më i vogël sipas Telegramit në krahasim me aksionet që janë ndërmarrë më 2018, kur 3,276 llogari janë deaktivizuar brenda ditës, shkruan Rel.

Europoli nuk ka pretenduar të ketë qenë i përfshirë në këtë aksion.

Kjo agjenci ka thënë të ketë bashkëpunuar në pamundësimin e shpërndarjes së propagandës online nga ana e IS-it në prill të vitit 2018.

Mirëpo duket se ndikimi këtë herë ka qenë shumë më i madh, meqë është thënë të jenë shënjestruar rrjetet e lidhura me IS-in siç është Agjencia e lajmeve Nashir, e cila publikon propagandën zyrtare të grupit.

Ky aksion ka prekur edhe llogaritë që kanë treguar mbështetje për al-Kaidën dhe figura tjera xhihadiste në këtë platformë.

Pavarësisht aksionit në fjalë, militantët e grupit ekstremist, Shteti Islamik kanë qenë në gjendje që të lëshojnë deklarata të reja, mirëpo shpërndarja është kufizuar dukshëm.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Policia: Të dehurit po shkaktojnë aksidente në masë

Aktualitet

Policia: Të dehurit po shkaktojnë aksidente në masë

Policia e Shtetit njoftoi se janë shtuar rastet e shoferëve të dehur që shkaktojnë aksidente të rënda. Së fundmi, pas kontrolleve, janë arrestuar në flagrancë 2 persona për drejtim mjeti...

Befason Tirana, ja cili do ta drejtojë ekipin bardheblu në ndeshjen ndaj Partizanit

Sport

Befason Tirana, ja cili do ta drejtojë ekipin bardheblu në ndeshjen ndaj Partizanit

Në një kohë kur sytë e të gjithë tifozëve janë drejtuar nga drejtuesit në pritje të trajnerit të ri, ata kanë marrë të gjithë kohën e nevojshme në dispozicion për...

Fjalimi i jashtëzakonshëm i Shqiptar Osekut, kundër Nobelit për Peter Handken

Aktualitet

Fjalimi i jashtëzakonshëm i Shqiptar Osekut, kundër Nobelit për Peter Handken

Shqiptar Oseku, poet dhe anëtar i rrjetit suedezo-shqiptar ka mbajtur një fjalim të jashtëzakonshëm në manifestimin kundër vendimit të akademisë suedeze për të nderuar me çmimin Nobel shkrimtarin Peter Handke...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!