Macron: BE-ja të tregohet e prerë me Britaninë

Premte, 14 February 2020 10:05

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka nisur përpjekjeve për të bindur shtetet e tjera anëtare të Bashkimit Evropian që ky bllok të tregohet më i prerë karshi Britanisë gjatë negociatave pas-Brexitit, me gjithë shqetësimet e përhapura se bisedimet mund të dështojnë ende pa filluar, shkruan Guardian.

Brukseli po vazhdon të ketë telashe për t’u marrë vesh rreth kërkesave që do të parashtrohen në negociata. E arsye për këtë është insistimi i Qeverisë franceze tek harmonizimi i rregullave, i cili do t’iu kërkohet britanikëve, në shkëmbim të ruajtjes së tregtisë së lirë.

Kryeministri britanik, Boris Johnson, e ka bërë të qartë qëndrimin e tij duke thënë se Mbretëria e Bashkuar nuk do të mundohet t’i anashkalojë rregullat e BE-së pas periudhës së transicionit, marrë parasysh që ai nuk synon tregti “pa telashe” nëpër kufij. Kryenegociatori i tij, David Frost, pritet që këtë gjë ta shprehë gjatë një fjalimi në Belgjikë, të hënën.

Drafti i pozicionit fillestar negociues të BE-së, i përshkruar nga kryenegociatori i bllokut, Michel Barnier, dy javë më parë, i kishte bërë thirrje Britanisë që të mos kalojë nën standardet aktuale për të drejtat mjedisore, sociale dhe të punëtorëve, si dhe të qëndrojë në përputhje me Brukselin për ndihmën shtetërore dhe rregullat e konkurrencës.

Sidoqoftë, Franca ka qenë e zëshme, megjithëse jo e izoluar plotësisht mes 27 vendeve anëtare, në kërkesën që zotimet më "ambicioze" të jenë kusht për qeverinë e Mbretërisë së Bashkuar, në çdo traktat të ardhshëm.

Modifikuar më Premte, 14 February 2020 11:07

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Italia dhuron 65 milionë euro për rindërtimin në Shqipëri

Politikë

Italia dhuron 65 milionë euro për rindërtimin në Shqipëri

Italia dhuron një shumë të madh për procesin e rindërtimit në Shqipëri. Fqinjët kanë dhuruar plot 65 milionë euro për të ndihmuar popullin shqiptar, që sipas ministrit të jashtëm italian...

U gjet i lidhur dhe me katër brinjë të thyera, shqiptarët vjedhin dhe rrahin brutalisht italianin

Kronikë

U gjet i lidhur dhe me katër brinjë të thyera, shqiptarët vjedhin dhe rrahin brutalisht italianin

Katër shqiptarë u arrestuan për grabitje ndaj një 85-vjeçari në Lignano, në mbrëmjen vonë të së enjtes Shqiptarët aktualisht mbahen në burgun e Udine. Viktima e sulmit është shtetasi italian, Giuseppe Spartà...

E frikshme! Koronavirusi “gjunjëzon” botën, po shkon në 2 mijë numri i viktimave

Globi

E frikshme! Koronavirusi “gjunjëzon” botën, po shkon në 2 mijë numri i viktimave

Autoritetet shëndetësore në Kinë njoftuan sot se numri i të infektuarve me koronavirus ka shkuar në mbi 70 mijë, ndërsa numri i të vdekurve është rreth 1 mijë e 800...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!