OBSH: Vaksina e koronavirusit mund të kërkojë qindra milionë dollarë

Premte, 14 February 2020 10:12

"Qeveritë dhe gjigantët farmaceutikë duhet urgjentisht të fillojnë punën me rrezik dhe të kushtueshe për të prodhuar vaksinën kundër koronavirusit që quhet tashmë COVID-19", tha të premten Oorganizata Botërore e Shëndetësisë

“Vendime të mëdha” nevojiten të merren pasi vaksina kërkon një investim shumë të madh dhe sektori shtetëror duhet të marrë përsipër një pjesë të rrezikut bashkë me sektorin privat,” tha Michael Ryan, drejtori i emergjencave të OBSH në një konferencë të përditshme lidhur me koronavirusin, në Gjenevë.

“Kërkohen qindra milionë dollarë,” tha ai dhe mund të jetë e nevojshme të prodhohen disa vaksina të mundshme “pa sigurinë se ndonjëra prej mund të ketë efekt”.

Kjo deklaratë erdhi në një kohë kur më shumë se 63 851 persona janë infektuar nga koronavirusi dhe 1380 kanë vdekur në Kinë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Italia dhuron 65 milionë euro për rindërtimin në Shqipëri

Politikë

Italia dhuron 65 milionë euro për rindërtimin në Shqipëri

Italia dhuron një shumë të madh për procesin e rindërtimit në Shqipëri. Fqinjët kanë dhuruar plot 65 milionë euro për të ndihmuar popullin shqiptar, që sipas ministrit të jashtëm italian...

U gjet i lidhur dhe me katër brinjë të thyera, shqiptarët vjedhin dhe rrahin brutalisht italianin

Kronikë

U gjet i lidhur dhe me katër brinjë të thyera, shqiptarët vjedhin dhe rrahin brutalisht italianin

Katër shqiptarë u arrestuan për grabitje ndaj një 85-vjeçari në Lignano, në mbrëmjen vonë të së enjtes Shqiptarët aktualisht mbahen në burgun e Udine. Viktima e sulmit është shtetasi italian, Giuseppe Spartà...

E frikshme! Koronavirusi “gjunjëzon” botën, po shkon në 2 mijë numri i viktimave

Globi

E frikshme! Koronavirusi “gjunjëzon” botën, po shkon në 2 mijë numri i viktimave

Autoritetet shëndetësore në Kinë njoftuan sot se numri i të infektuarve me koronavirus ka shkuar në mbi 70 mijë, ndërsa numri i të vdekurve është rreth 1 mijë e 800...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!