Koronavirus/Trump kërkon nga Korea e Jugut pajisje mjekësore ne kembim te marrëveshjeve per biznes

E mërkurë, 25 Mars 2020 16:41

Donald Trump kërkoi nga Koreja e Jugut per pajisje mjekësore për ti ardhur ne ndihme në luften kunder koronavirusit ,në këmbim të premtimeve për të dhënë miratimin e SHBA për kompanitë koreane, ka thënë zyra presidenciale në Seul.
Presidenti Moon Jae-in ofroi të dërgojë pajisjet nëse vendi i tij ka ndonjë rezervë, tha zyra e tij e Shtëpisë së Kaltër në një deklaratë vonë të martën.
Oferta siç duket pasoi një telefonatë 23-minutëshe, për të cilën thuhej se ishte rregulluar me kërkesën urgjente të zotit Trump.
Kërkesa nënvizon reagimet shumë të ndryshme ndaj Covid-19 që të dy kombet kanë marrë që kur të dy zbuluan rastet e tyre të parë të koronavirusit në të njëjtën ditë.
Koreja e Jugut përfundoi një test të gjerë brenda ditëve, duke filluar një program agresiv për të izoluar rastet e konfirmuara dhe për të gjurmuar kontaktet e tyre.
Deri më tani ajo ka raportuar 125 vdekje, krahasuar me më shumë se 500 në Shtetet e Bashkuara.
Numri i infeksioneve të reja në ditë ka qenë nën 100 për 13 ditë rresht.
Në të kundërt, SH.B.A. bëri fillimisht pak prova dhe tani ka mbyllur masivisht pjesë të vendit, me shpërthime në rritje të shpejtë në një numër shtetesh dhe mijëra raste të reja në ditë
Z. Trump kërkoi me javë të tëra për të hedhur poshtë kërcënimin e koronavirusit, duke këmbëngulur në një moment që 15 rastet e konfirmuara në SH.B.A. së shpejti do të ishin "afër zeros", dhe duke thënë se do të zhdukej si "mrekulli".
Trump bën thirrje për mbrojtje të amerikanëve aziatikë pas përdorimit te 'virusit kinez ’që fajësohet për rritjen e racizmit
Zbulimi që ai me sa duket ka kërkuar ndihmë nga një vend i huaj vjen në sfondin e rritjes së thirrjeve brenda Shteteve të Bashkuara për presidentin që të aktivizojë Aktin e Prodhimit të Mbrojtjes, i cili do ta lejonte atë të detyronte kompanitë private të bashkoheshin në luftën kundër Covid-19 duke repurposuar rezultatin e tyre drejt produkteve urgjente si dezifektanti i duarve dhe maska ​​për fytyrën.
Z. Trump thotë se ai nuk ka nevojë të detyrojë kompanitë të bëjnë furnizime mjekësore sepse shume kompani kane dale vete vullnetare.

Modifikuar më E mërkurë, 25 Mars 2020 16:49

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Familja e prekur në Fier/ Burri punonte si shofer furgoni mallrash

Aktualitet

Familja e prekur në Fier/ Burri punonte si shofer furgoni mallrash

Një familje është goditur nga koronavirusi në lagjen “15 Tetori” në Fier. Burime bëjnë me dije për Faxweb.al se është infektuar një familje me 5 anëtarë, 4 prej të cilëve...

Mal i Zi, arrestohet mjeku se publikoi listën e pacientëve me COVID-19

Globi

Mal i Zi, arrestohet mjeku se publikoi listën e pacientëve me COVID-19

Policia ka arrestuar një person të stafit mjekësor për publikimin e një liste me emrat e qytetarëve që kanë testuar pozitivisht për COVID-19.Zyra e Prokurorisë në mal të Zi tha...

Policia bën për spital qytetarin e pastrehë, e motra: E goditi dhe njëri prej tyre qeshte

Aktualitet

Policia bën për spital qytetarin e pastrehë, e motra: E goditi dhe njëri prej tyre qeshte

Një qytetar është transportuar mbrëmjen e sotme në spitalin e Sarandës dhe që sipas familjarëve ishte dhunuar nga policia.Qytetari, i cili shprehet se është i afërmi i burrit të dhunuar...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!