Ramazan në pandemi!

Tuesday, 12 May 2020 09:59

Besimtarët myslimanë në mbarë botën po kalojnë një muaj të rrallë Ramazani.
Fëmijët e imamit jordanez Ahmed Ahmed har Harasis lexojnë Kuranin e Shenjtë në shtëpinë e tyre para namazit të teravive gjatë muajit të agjërimit të shenjtë të Ramazanit pasi lutjett në vendet e shenjta u pezulluan në Aman, Jordani 11 maj 2020.
Një burrë musliman gjunjëzohet kur falet gjatë Ramazanit brenda Qendrës Islamike të Qarkut Passaic në Patterson, New Jersey, SH.B.A., 8 maj 2020.

Fëmijët e shpërngulur në Afganistani lexojnë Kuranin në një xhami, në Kabul, Afganistan, 10 maj 2020.

Burrat në Somali të migruar brenda vendit falen pas iftarit në kampin e Shabelle në Hodan të Mogadishu, Somali 8 maj, 2020.

Njerëzit hanë iftar të siguruar nga një grup vullnetarësh në një lagje të shkatërruar, në mes të frikës për shpërthimin e koronavirusit, në Atarib, fshat në Heleb, Siri, 7 maj 2020.

 

Myslimanët ruajnë distancën sociale ndërsa radhiten për të marrë ushqim iftar të siguruar nga autoritetet në Manama, Bahrein, 6 maj 2020.

Oficerët e sigurisë saudite qëndrojnë para Qabesë në xhaminë e madhe të zbrazët, si një masë parandaluese kundër koronavirusit gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit, në qytetin e shenjtë të Mekës, Arabisë Saudite, 5 maj të vitit 2020

Myslimanët irakenë hanë ushqimet e tyre të iftarit shpejt e shpejt në një rrugë në rrethin Adhamiya të Bagdadit, Irak 26 prill 2020.

Djemtë afganë lexojnë Kuranin në një xhami në Jalalabad, Afganistan, 6 maj, 2020.

Një vajzë e vogël ndërsa gratë luten në një xhami gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit në Ouagadougou, Burkina Faso 3 maj 2020.

Një burrë luan me zjarr festiv gjatë Ramazanit ndërsa kalon nëpër një rrugë në Jeruzalemin Lindor për të sjellë festën te njerëzit gjatë kufizimeve të lëvizjes, 3 maj 2020.
Një djalë ndihmon në përgatitjen e paketave të ushqimit për t'u shpërndarë familjeve të varfëra gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit në Teheran, Iran, 30 prill 2020.

Modifikuar më Tuesday, 12 May 2020 10:18

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Situatë shqetësuese në Meksikë, parakalon Italinë për numrin e viktimave nga COVID-19, të infektuar rreth 300 mijë

Globi

Situatë shqetësuese në Meksikë, parakalon Italinë për numrin e viktimave nga COVID-19, të infektuar rreth 300 mijë

Meksika ka parakaluar Italinë sa i përket numrit të viktimave nga COVID-19. Plot 35 mijë të vdekur numëron sot Meksika gjatë pandemisë teksa të infektuar gjithashtu ka më shumë se...

‘’Pa maskë dhe distancë’’, Vasili:Pse Manastirliu ka frikë të gjobisë Veliajn? Prandaj askush nuk i beson dhe dëgjon këta

Politikë

‘’Pa maskë dhe distancë’’, Vasili:Pse Manastirliu ka frikë të gjobisë Veliajn? Prandaj askush nuk i beson dhe dëgjon këta

  Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili ka publikuar disa foto ku kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj në takimet më të fundit të tij shfaqet pa maskë dhe nuk mban distancim social. Vasili...

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

Politikë

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

  Partia Demokratike i bëri thirrje prokurorisë që të hetojë në lidhje me rastin e mbylljes së kopshtit ‘4 Stinët’ në Tiranë, pas rasteve që u shfaqën me koronavirus. Në një dalje...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!