COVID 19/ Parlamenti i Francës miraton zgjatjen e gjendjes së jashtëzakonshme deri më 10 korrik

Tuesday, 12 May 2020 17:04

Parlamenti i Francës miratoi zgjatjen e gjendjes së urgjencës shëndetësore deri më 10 korrik të vendosur në vend kundër epidemisë së COVID-19.

Pas një jave debatesh dhe bisedimesh mes deputetëve dhe senatorëve, parlamenti më në fund miratoi zgjatjen e gjendjes së urgjencës shëndetësore deri më 10 korrik përballë epidemisë si pasojë e koronavirusit.

 

Teksti i prezantuar nga qeveria për zgjatjen e urgjencës shëndetësore deri më 23 korrik 2020, për shkak të nivelit të lartë të qarkullimit të koronavirusit dhe rrezikut për rikthimin e epidemisë, u miratua nga Parlamenti, por me reduktimin e kësaj zgjatjeje deri më 10 korrik 2020.

Të paktën 48 orë nga fillimi i lehtësimit të kufizimit, një votim i fundit i Asamblesë Kombëtare me 450 vota pro dhe 84 kundër mundësoi miratimin e këtij projektligji të ndjeshëm.

Gjendja e jashtëzakonshme që hyri në fuqi më 24 mars për dy muaj, duke i dhënë qeverisë fuqi për zbatimin e masave në luftën kundër COVID-19 është zgjatur deri më 10 korrik.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Politikë

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Pershendetje!Quhem Dea Kodra,nxenese ne gjimnazin "Petro Nini Luarasi".Mu duk interesante teza e konkursit tuaj dhe ajo merr nje peshe dhe permase tjeter ne keto kohe te veshtira qe po kalon...

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

Politikë

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

  Përmes një video të publikuar në facebook, ish deputeti i PD-së, Luan Baçi shkruan se ndodhet pranë protestuesvë të Albpetrol. Baci thotë se ata po kërkojnë pagat që u takojnë...

U mbyll nga pandemia e COVID-19, hapet pas më shumë se 130 ditësh “La Scala” në Milano

Lifestyle

U mbyll nga pandemia e COVID-19, hapet pas më shumë se 130 ditësh “La Scala” në Milano

Pas më shumë se 130 ditësh mbyllje, për shkak të pandemisë së koronavirusit, shefi i ‘La Scala-s”, Dominique Meyer, rihapi dyert e teatrit milanez dhe mirëpriti spektatorët.“Hera e fundit që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!