”Ferrari” projekton një ventilator mushkërish për 5 javë

E Enjte, 14 May 2020 09:01

Një ventilator i gjithanshëm për mushkëritë, i lehtë për t’u përdorur dhe i aftë të zgjedhë konsumin e oksigjenit dhe të prodhohet në masë duke përdorur materiale lehtësisht të disponueshme është misioni i ”Ferrari”-t, që e projektoi atë në vetëm pesë javë, raporton Ansa.
Projekti, i shpallur sot është identifikuar me kodin ”FI5”: shkronjat janë inicialet, përkatësisht, të shtëpisë së Maranello dhe të institutit kërkimor me qendër në Gjenovë, ndërsa shifra tregon numrin e javëve që u desh për të arritur në ndezjen e prototipit.
Disa kompani italiane dhe të huaja kanë kontaktuar me ”Ferrarin” për të vazhduar me certifikimin dhe shpërndarjen.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Politikë

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Pershendetje!Quhem Dea Kodra,nxenese ne gjimnazin "Petro Nini Luarasi".Mu duk interesante teza e konkursit tuaj dhe ajo merr nje peshe dhe permase tjeter ne keto kohe te veshtira qe po kalon...

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

Politikë

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

  Përmes një video të publikuar në facebook, ish deputeti i PD-së, Luan Baçi shkruan se ndodhet pranë protestuesvë të Albpetrol. Baci thotë se ata po kërkojnë pagat që u takojnë...

U mbyll nga pandemia e COVID-19, hapet pas më shumë se 130 ditësh “La Scala” në Milano

Lifestyle

U mbyll nga pandemia e COVID-19, hapet pas më shumë se 130 ditësh “La Scala” në Milano

Pas më shumë se 130 ditësh mbyllje, për shkak të pandemisë së koronavirusit, shefi i ‘La Scala-s”, Dominique Meyer, rihapi dyert e teatrit milanez dhe mirëpriti spektatorët.“Hera e fundit që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!