Obamagate:Zbuloi emrat e atyre që "ekspozuan" Flynn

Saturday, 16 May 2020 19:57

Stefano Magni


Obamagate. Ka dyshime të reja që ish-Presidenti Obama po spiunonte pasardhësin e tij Trump dhe dëshironte ti vinte një kurth atij, në funksion të inagurimit të tij. Lista e burrave të Obamës që kërkuan të zbulonin identitetin e gjeneralit Flynn ishte sekrete, dhe më pas ndoshta e abuzuan atë. Aty është edhe ish ambasadori në Itali.

Michael Flynn
Rrotullime të reja në rastin Obamagate, kjo është dyshimi (i themeluar) se ish-Presidenti Barack Obama ishte duke spiunuar pasardhësin e tij Donald Trump dhe dëshironte të vendoste një kurth për të, në funksion të inagurimit të tij. Tani ne dimë më shumë detaje që mund të jenë vendimtare: lista e oficerëve dhe burrave të administratës Obama që kërkuan të zbulonin identitetin e gjeneralit Michael Flynn (këshilltari i parë i sigurimit kombëtar të Trump, kur ai ende nuk kishte marrë detyrën) ndërsa ishte ende nën hetim për përplasje të dyshuar me Rusinë.

Ishin javët e para të janarit 2017, Trump ishte zgjedhur tashmë dhe ishte në proces të marrjes së detyrës. Obama ishte akoma president. Menjëherë para se Trump të merrte detyrën, filloi hetimi i parë për përplasjen midis Trump dhe Rusisë. Viktima e parë, e pastruar tani nga akuzat, ishte gjenerali Michael Flynn, nën hetim për një telefonatë me ambasadorin rus Kislijak dhe u shpall fajtor se gënjeu një zyrtar publik gjatë një marrje në pyetje në Shtëpinë e Bardhë. Tani ne e dimë, bazuar në shënimet e agjentëve të FBI-së të deklasifikuar rishtazi, se marrja në pyetje ishte konceptuar që në fillim si një kurth për të bërë kornizën e gjeneralit. Emri i tij, sekret në të gjitha raportet e inteligjencës, ndërkohë ishte "pa maskuar" me kërkesë të rreth tridhjetë zyrtarëve të administratës së Obamës. Këto emra përmbajnë disa surpriza dhe ushqejnë vetëm dyshime të tjera, gjithashtu sepse njëra prej tyre ndoshta është fajtor që ka zbuluar në gazetën Washington Post hetimin në Flynn, kur ishte akoma sekret, duke shkaktuar vështirësi për administratën Trump.

Praktika e "mos-maskimit" të një emri në një dosje të inteligjencës është një praktikë mjaft e zakonshme. Një zyrtar i lartë i përfshirë drejtpërdrejt në hetim, presidenti, nënkryetari ose një anëtar i administratës mund ta kërkojnë atë. Agjencia e Sigurisë Kombëtare, pasi ka shqyrtuar arsyet dhe burimin e kërkesës, në shumicën e rasteve jep autorizimin për të demaskuar emrin e klasifikuar. Ata që lexojnë marrëdhëniet konfidenciale ose sekrete, pra, e dinë që nga ai moment, për kë po flasin dhe mund të nxjerrin përfundimet e nevojshme. Kështu që, në transkriptimin e një përgjimi telefonik, për shembull, lexuesi që kërkoi dhe fitoi demaskimin, bëhet i vetëdijshëm për emrin se kush po flet me kë. Sipas rregullave të Agjencisë Kombëtare të Inteligjencës, demaskimi është i ndaluar nëse përdoret për qëllime politike ose nëse përdoret për të shpërndarë informacione sekrete në media. Administrata Trump është kryesisht duke kontestuar përdorimin e mundshëm mediatik dhe politik të emrit Flynn.

Trump akuzon nënkryetarin e atëhershëm Joe Biden (kandidati aktual Demokratik në Shtëpinë e Bardhë) për përdorimin e pahijshëm të informacioneve të marra. Sipas informacionit të deklasifikuar të sapoardhur, Biden do të kishte kërkuar zgjidhjen e maskës së Flynn, më 12 janar 2017 (një javë para përfundimit të administratës së Obamës), në një transkriptim të një përgjimi.

Emra të rëndësishëm janë në mesin e anëtarëve të administratës së Obamës të cilët bënë thirrje për demaskimin e emrit të Flynn në prag të inaugurimit të administratës Trump. Përveç krerëve të shërbimeve të inteligjencës dhe policisë, të cilët kishin interes të drejtpërdrejtë të dinin me emër se kush ishte i përfshirë në hetim, ka edhe politikanë dhe diplomatë që ngrenë shumë dyshime të mëtejshme. Midis tyre janë Joe Biden i lartpërmendur, por edhe Samantha Power (asokohe ambasadori në KB), Denis McDonough (shefi i personelit të Shtëpisë së Bardhë), të gjitha shifrat shumë afër presidentit dhe me ndikim në administratën e tij. Disa "kuriozitete": Denis McDonough kërkoi demaskimin e identitetit të Flynn më 5 janar, në të njëjtën ditë me takimin në Zyrën Oval të Shtëpisë së Bardhë, ku drejtuesit e FBI dhe administrata e Obamës u takuan për të marrë vendime për të bëhet në hetimin në lidhje me gjeneralin. Një ditë më parë, FBI kishte vendosur ta mbante çështjen të hapur, për urdhëra nga lart. Ish-ambasadori Samantha Power, i cili përcolli deri në shtatë kërkesa pa maskë për inteligjencën kombëtare, është i njëjti që gjatë hetimit në vitet në vijim, deklaroi nën betim se nuk mbante mend që të bënte kërkesa në Flynn.

Kjo tashmë jep masën se sa ishte ai hetim një operacion politik, si dhe një operacion kundër spiunazhit. Për më tepër, diplomatët përfshijnë dy palë të interesuara direkt (ambasadorë në Turqi dhe Rusi), por edhe një që teorikisht nuk kishte asnjë lidhje me të: John Phillips, ambasadori amerikan në Itali. Pse pikërisht Italia? Sepse është nga vendi ynë që filloi hetimi që i dha formë dosjes Steele, e cila më pas doli të ishte pothuajse plotësisht e rremë ose e papërdorshme.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Kulturë

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Pershendetje!Quhem Dea Kodra,nxenese ne gjimnazin "Petro Nini Luarasi".Mu duk interesante teza e konkursit tuaj dhe ajo merr nje peshe dhe permase tjeter ne keto kohe te veshtira qe po kalon...

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

Politikë

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

  Përmes një video të publikuar në facebook, ish deputeti i PD-së, Luan Baçi shkruan se ndodhet pranë protestuesvë të Albpetrol. Baci thotë se ata po kërkojnë pagat që u takojnë...

U mbyll nga pandemia e COVID-19, hapet pas më shumë se 130 ditësh “La Scala” në Milano

Lifestyle

U mbyll nga pandemia e COVID-19, hapet pas më shumë se 130 ditësh “La Scala” në Milano

Pas më shumë se 130 ditësh mbyllje, për shkak të pandemisë së koronavirusit, shefi i ‘La Scala-s”, Dominique Meyer, rihapi dyert e teatrit milanez dhe mirëpriti spektatorët.“Hera e fundit që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!