INDEPENDENT:Trump kërkon që Obama të dëshmojë në Senat mbi teorinë e komplotit 'Obamagate'.

Saturday, 16 May 2020 18:09

Donald Trump po i ushtron presion Kryetarit të Gjykatës së Senatit Lindsey Graham për të thirrur ish-presidentin Barack Obama ,për të dëshmuar ne lidhje me komplotin për të dëmtuar kandidaturën e tij për vitin 2016, pastaj me vone presidencën e tij.

"Nëse unë do të isha senator ose kongresmen, personi i parë që do të thërrisja për të dëshmuar për krimin më të madh politik dhe skandalin në historinë e SHBA, nga FAR, është ish-presidenti Obama. Ai dinte gjithçka. Bëni atë qe duhet te beni @LindseyGrahamSC, thjesht bëjeni .Trump: "Nuk ka më Z.Djalosh i kendshem. Nuk ka më bisedë!"
Presidenti e hoqi me pas atë postim ne tweeter disa minuta para se zëdhënësi i tij i lartë, Kayleigh McEnany, u shfaq në Fox News për të quajtur konspiracionin e pretenduar "skandalin më të madh politik në histori".

Mesazhet e Shtëpisë së Bardhë të enjten erdhën një ditë pasi republikanët e Senatit lëshuan dokumente që tregojnë një listë të ish zyrtarëve të administratës së Obamës, të cilët kërkuan të "demaskojnë" personin në anën tjetër të thirrjeve telefonike me ambasadorin e atëhershëm të Rusisë në Uashington. Ai person doli të ishte Michael Flynn, këshilltari i fushatës së Z. Trump në vitin 2016 dhe këshilltari i parë i sigurisë kombëtare.

Z. Trump u bashkua me republikanët e Senatit të Mërkurën në përleshjen e ish-zyrtarëve të administratës së Obamës, duke përfshirë armikun e tij të përgjithshëm të zgjedhjeve 2020 Joe Biden, se ishin përfshirë në një komplot "masiv" për ta hequr atë.

Republikanët përshkojnë teorinë e re të 'Obamagate' të Trump me hedhjen e dokumenteve

Cdarë është 'Obamagate'? 3 gjëra për të ditur në lidhje me fiksimin e fundit të Trump
"Moskënaqësia është një gjë masive," tha ai për ish nënkryetarin dhe të tjerët në administratën e mëparshme duke kërkuar të zbulojnë se kush ishte në anën tjetër të thirrjeve telefonike me ambasadorin e atëhershëm të Rusisë në Shtetet e Bashkuara. Rezulton se ishte Michael Flynn, këshilltari i tij i fushatës për vitin 2016 dhe këshilltari i parë i sigurisë kombëtare.

Megjithatë, disa aleatë të Obamës thonë se teoria e komplotit ka shumë hije dyshimi. Një, thonë ata, është presidenti i atëhershëm Obama duke i thënë zotit Trump në fund të vitit 2016 kur ai ishte president i zgjedhur se kishte shqetësime në lidhje me zotin Flynn që merrte rolin e këshilltarit të sigurisë kombëtare.

Presidenti dhe senatorët e GOP po bëjnë presion ndaj ish-zyrtarëve për të shpjeguar pse ata shtynë të mësojnë se me kë po bisedonte ish-ambasadori rus, Sergey Kislyak, midis dhjetorit 2016 dhe fillimit të janarit 2017. Kjo ishte dritarja e kohës gjatë së cilës zoti Trump ishte në faza e tranzicionit nga fitimi i zgjedhjeve të vitit 2016 në të cilin betohen.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Kulturë

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Pershendetje!Quhem Dea Kodra,nxenese ne gjimnazin "Petro Nini Luarasi".Mu duk interesante teza e konkursit tuaj dhe ajo merr nje peshe dhe permase tjeter ne keto kohe te veshtira qe po kalon...

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

Politikë

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

  Përmes një video të publikuar në facebook, ish deputeti i PD-së, Luan Baçi shkruan se ndodhet pranë protestuesvë të Albpetrol. Baci thotë se ata po kërkojnë pagat që u takojnë...

U mbyll nga pandemia e COVID-19, hapet pas më shumë se 130 ditësh “La Scala” në Milano

Lifestyle

U mbyll nga pandemia e COVID-19, hapet pas më shumë se 130 ditësh “La Scala” në Milano

Pas më shumë se 130 ditësh mbyllje, për shkak të pandemisë së koronavirusit, shefi i ‘La Scala-s”, Dominique Meyer, rihapi dyert e teatrit milanez dhe mirëpriti spektatorët.“Hera e fundit që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!