Protestat në Bjellorusi/Ja imazhet e fiksuara nga fotografi i arrestuar nga regjimi bjellorus

Hënë, 21 September 2020 16:11

 

Një gjykatë në Minsk, më 16 shtator, dënoi fotoreporterin e Shërbimit bjellorus të Radios Evropa e Lirë Uladz Hrydzin dhe fotografin e pavarur Alyaksandr Vasyukovich me 11 ditë burg, për “pjesëmarrje në një tubim të paautorizuar”.

Hrydzin, një fotograf fitues i çmimeve, korrespodent i Radios Evropa e Lirë në Minsk dhe Vasyukovich, u gjetën fajtorë për shkeljen e ligjit të Bjellorusisë për pjesëmarrje në tubime masive.

Të dy fotografët dhe një gazetar tjetër u arrestuan në një lokal në Minsk nga një grup njerëzish të veshur më 13 shtator, ditën kur dhjetëra mijëra protestues u mblodhën në kryeqytetin bjellorus për të protestuar kundër rezultateve zyrtare nga zgjedhjet presidenciale të 9 gushtit, që i dhanë një fitore të madhe Alyaksandr Lukashenkas.
Derisa autoritetet e privuan nga akreditimi i tij më 29 gusht, Hrydzin kishte punuar për Shërbimin Bjellorus të REL-it, duke mbuluar valën e demonstratave anti-qeveritare që shpërthyen në netët e 9-10 gushtit, pasi Lukashenka pretendoi fitoren në zgjedhjet e konsideruara si të manipuluara.

Këtu keni një përzgjedhje të imazheve që Hrydzin bëri për Radion Evropa e Lirë gjatë verës dramatike të trazirave politike në Bjellorusi.

Njerëz të paidentifikuar ndalojnë me forcë Paval Sevyarynets, një politikan i opozitës, afër shtëpisë së tij më 7 qershor.

Në një tjetër foto, një protestues u arrestua në Sheshin e Pavarësisë në Minsk në prag të zgjedhjeve më 8 gusht.

Tjetër foto ka fiksuar kandidaten e opozitës Svyatlana Tsikhanouskaya që voton në një qendër votimi në rrethin e Vostok të Minskut më 9 gusht.

Në foto tjetër, një demonstruese e cila ishte rrahur nga policia, ulet në rrugë në Minsk gjatë protestës së parë pas zgjedhjeve në natën e 9-10 gushtit. Në tjetër imazh, policia përpiqet të shpërndajë protestuesit me topa uji.

 

Protestuesit mbajnë dritat e celularëve në një tubim proteste në 9-10 gusht. Një pamje nga faqja e internetit e Shërbimit bjellorus të REL-it më 17 shtator, në ditën kur ky medium udhëheqës i pavarur bjellorus la një hapësirë bosh në faqen e parë të tyre me fjalët, “Duhet të kishte pasur një foto këtu”, në shenjë solidariteti me Hrydzin dhe Vasyukovich, të cilët u dënuan një ditë më parë.

Modifikuar më Hënë, 21 September 2020 21:05

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Jamarbër Malltezi: 10 pyetje SPAK për vjedhjen e tokës së gjimnazit nga Carlo Bolino

Politikë

Jamarbër Malltezi: 10 pyetje SPAK për vjedhjen e tokës së gjimnazit nga Carlo Bolino

  Drejtuesi i Departamentit të Mjedisit në PD, Jamarbër Malltezi ka ngritur dhjetë pyetje publikisht për SPAK në lidhje me skandalin e vjedhjes së tokës së një gjimnazi nga botuesi dhe...

Artisti feston ditëlindjen/ Luan Rama uron me bejte Bashkim Alibalin: Kënga jote gëzim jete, këndofsh si djalë dhe njëqind vjet!

Politikë

Artisti feston ditëlindjen/ Luan Rama uron me bejte Bashkim Alibalin: Kënga jote gëzim jete, këndofsh si djalë dhe njëqind vjet!

  Këngëtari i mirënjohur shkodran Bashkim Alibali feston sot ditëlindjen dhe një urim i veçantë i është bërë nga zëvendëskryetari i LSI-së Luan Rama. E duke qenë në Shkodër, ai ka zgjedhur...

LSI, Durrës: Më 25 prill Durrësi do t’i thotë “JO” sektit korruptiv të rilindjes dhe shkelësit do përballen me drejtësinë

Politikë

LSI, Durrës: Më 25 prill Durrësi do t’i thotë “JO” sektit korruptiv të rilindjes dhe shkelësit do përballen me drejtësinë

  Lëvizja Socialiste për Integrim, Durrës, i bën thirrje SPAK-ut dhe Prokurorisë Durrës, të vënë përpara drejtësisë abuzimin në dëm të banorëve të lagjes 4 në Durrës. Në një postim në Facebook...