Ruth Bader Ginsburg,ikonë e drejtësisë amerikane.

Hënë, 21 September 2020 18:32

Ashtu si shumë miq, Antonin Scalia dhe Ruth Bader Ginsburg mund të kenë një argument mjaft të mirë herë pas here, por nuk e lejojnë atë të ndikojë në miqësinë e tyre të ngushtë.

Gjatë kohës së tyre së bashku në Gjykatën e Lartë të Shteteve të Bashkuara, Drejtësia Scalia, një konservator i vendosur dhe Drejtësia Ginsburg, një liberal i vendosur, rrallë gjendeshin në të njëjtën anë të çështjeve të diskutueshme. Por në një epokë kur ndarjet politike largojnë shumë në Uashington në një nivel personal, mosmarrëveshjet e tyre mbetën intelektuale.

"Ne ishim miqtë më të mirë", shkroi Ginsburg pasi Scalia vdiq të Shtunën. Të dy shërbyen së bashku së bashku në fillim të viteve 1980 në gjykatën federale të qarkut në Uashington, D.C., nga e cila secili u zgjodh për t'u propozuar për Gjykatën e Lartë.

Ata shërbyen së bashku në gjykatën e lartë për më shumë se 22 vjet, nga kur Ginsburg u bashkua me Scalia në gjykatë në Gusht të 1993, deri në vdekjen e Scalia.

"Atyre u pëlqente t'i luftonin gjërat me shpirt të mirë - me frymë të ndershme - jo mënyrën se si ne i shohim debatet këto ditë në televizion," kujtoi Nina Totenberg e NPR në Podcast e Politikës së NPR.

Artikulli vazhdon pas mesazhit të sponsorit

Dhe Ginsburg pranoi një herë që Scalia e bëri atë më të mirë. Një natë vitin e kaluar kur dy gjyqtarët u shfaqën në skenë për një intervistë së bashku në Uashington, D.C., Ginsburg foli për një kohë kur Scalia i tregoi asaj mendimin e tij kundërshtues në një çështje para se ajo të kishte mbaruar mendimin e shumicës.

"Unë e mora këtë mospajtim, këtë mospajtim shumë pikant dhe kjo më shkatërroi absolutisht fundjavën time," tha Ginsburg. Ajo bëri disa ndryshime në argumentin e saj.

Miqësia e tyre u zbulua atë natë, sipas Totenberg, i cili moderoi. "Kishte shumë të qeshura. Ata me të vërtetë bënë shumë shaka me shpenzimet e njëri-tjetrit dhe gjithashtu për të komplimentuar njëri-tjetrin," tha ajo.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

OFL dhe Saimir Tahiri ‘fut’ në sherr Lalën dhe Lleshajn/ Gazetarja: Të të vijë turp! Duhet të skuqesh para shqiptarëve për këtë që thua – Ministri: Më ke zënë ngushtë se…

Politikë

OFL dhe Saimir Tahiri ‘fut’ në sherr Lalën dhe Lleshajn/ Gazetarja: Të të vijë turp! Duhet të skuqesh para shqiptarëve për këtë që thua – Ministri: Më ke zënë ngushtë se…

Për gazetaren Klodiana lala, OFL nuk e ka përmbushur misionin e saj, atë për të cilën u trumbetua nga kryeministri Edi Rama dhe ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, goditja e...

Dy kamberë në një derë

Politikë

Dy kamberë në një derë

  Nga Gert Shella - 03/12/2020 Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit te Organizuar dënoi këtë javë me 6 muaj burg gjyqtarin Luan Daci, anëtar i Kolegjit të Posaçëm të Apelimit...

LSI Durrës denoncon/Zyrat e OSHEE në Durrës në mungesë të pajisjeve bazike si letra dhe printer

Politikë

LSI Durrës denoncon/Zyrat e OSHEE në Durrës në mungesë të pajisjeve bazike si letra dhe printer

Zyrat e OSHEE në Durrës📍në mungesë të pajisjeve bazike si letra dhe printer.Qytetarët në rradhë dhe të indinjuar pasi nuk marrin shërbimin e duhur.Durrësi ka faturat më të larta të...