Britania e Madhe aprovon e para vaksinën për Covid-19, përpara BE dhe SHBA

E mërkurë, 02 December 2020 08:26

 

Britania e Madhe bëhet shteti i parë perëndimor që miraton një vaksinë Covid-19 me entin e saj rregullator duke i hapur rrugën vaksinës së Pfizer Inc. dhe BioNTech SE, para vendimeve të Bashkimi Evropian dhe SHBA-së.

Autorizimi me urgjencë i jep mundësinë përdorimit të një vaksine që pritet të luajë një rol të rëndësishëm në përpjekjen globale për të ndaluar koronavirusin, njofton Bloomberg.

Pfizer dhe partneri i saj gjerman thanë në nëntor se gjilpëra, duke u mbështetur në teknologjinë e re të quajtur messenger RNA, ishte 95% efektive sipas një analizeë përfundimtare të të dhënave të provës klinike.

Vaksina do të jetë në dispozicion në Britani nga java e ardhshme, sipas një deklarate nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar.

 

Britania e Madhe kishte sinjalizuar se do të merrte vendim shpejt për miratimin e një vaksine në kuadrin e një operacioni për të mbrojtur popullsinë e saj dhe mjekët në të gjithë vendin u vunë në gatishmëri për një shpërndarje të mundshme.

Për qeverinë britanike, kjo është një mundësi për të kompensuar hapat e gabuar gjatë pandemisë ndërkohë që numri i të vdekurve në Britani është afër 60,000

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Erë e fortë dhe reshje masive dëbore në Korçë, trashësia arrin deri në 15 cm, rekomandohet përdorimi i zinxhirëve

Aktualitet

Erë e fortë dhe reshje masive dëbore në Korçë, trashësia arrin deri në 15 cm, rekomandohet përdorimi i zinxhirëve

  Vijojnë pa ndërprerje reshjet e dëborës në Qarkun e Korçës. Nga të dhënat e fundit raportohet se trashësia e dëborës arrin deri në 15 centimetra.   Njoftimi: Ne Qarkun Korce gjate gjithe nates ka...

Vrasje në Durrës, 32-vjeçari qëllohet me breshëri kallashnikovi gjatë konfliktit

Kronikë

Vrasje në Durrës, 32-vjeçari qëllohet me breshëri kallashnikovi gjatë konfliktit

    DURRËS Policia njofton se një vrasje me armë zjarri ka ndodhur sot pasdite në lagjen numër 16 në Durrës.   Sipas policisë, 32-vjeçari Edmir Bregu me emër të ndryshuar në Ilir Kuçi ...

Dita Ndërkombëtare e Edukimit, Xhixho: LSI trajtim të barabartë ndaj të rinjve. Qeveria Rama nuk ka politika stimuluese

Politikë

Dita Ndërkombëtare e Edukimit, Xhixho: LSI trajtim të barabartë ndaj të rinjve. Qeveria Rama nuk ka politika stimuluese

  Ish-deputetja dhe nënkryetarja e LSI-së, Erisa Xhixho në Ditën Ndërkombëtare të Edukimit, përcjell ndër të tjera një mesazh sensibilizues e shpresëdhënës, veçanërisht për gratë dhe vajzat. ””M’u desh shumë kohë...