Gjermani, Interpol: Vaksinat antiCOVID-19 rrezikohen nga falsifikimi dhe vjedhja

E Enjte, 03 December 2020 08:24

 

Interpoli ngriti shqetësimin e tij sot duke paralajmëruar për rreziqet e krimit në lidhje me vaksinat e koronavirusit të ri në të gjithë botën.

“Ndërsa qeveritë po përgatiten të shpërndajnë vaksinat, organizatat kriminale po planifikojnë të ndërfuten ose të prishin zinxhirët e furnizimit”, tha Sekretari i Përgjithshëm i Interpolit, Juergen Stock.

 

Organizata, me qendër në Lion të Francës, njoftoi se krimet përfshijnë vjedhje, falsifikim dhe reklamim të vaksinave të rreme.

Autoritetet duhet të jenë të përgatitura për të luftuar këtë veprimtari kriminale.

 

“Rrjetet kriminale do të synojnë gjithashtu anëtarë të publikut përmes faqeve të rreme të internetit dhe shërimeve të rreme, që mund të paraqesin një rrezik të rëndësishëm për shëndetin, madje edhe jetën e tyre”, paralajmëroi ai.

 

Me një rifillim të udhëtimeve ndërkombëtare, ka të ngjarë, gjithashtu, të vihen në qarkullim edhe teste COVID-19 të pamiratuara dhe të falsifikuara.//ATSH

Modifikuar më E Enjte, 03 December 2020 12:20

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Xhixho/Asnjë çelje negociatash nuk mund të ketë për Shqipërinë, pa plotësimin deri në një të kushteve të vendosura nga KE-ja.

Politikë

Xhixho/Asnjë çelje negociatash nuk mund të ketë për Shqipërinë, pa plotësimin deri në një të kushteve të vendosura nga KE-ja.

  Sot, raporteri për Shqipërinë në Parlamentin Europian, David Lega kërkoi korrigjimin e njoftimit zyrtar të PE, për rekomandimin e nisjes së negociatave për vendin tonë. Lega theksonte njoftimi nuk përmbante...

INTERVISTA/ Grisejda Myslimi: Në Vlorë mandati i dytë i LSI i padiskutueshëm, po punojmë për të tretin. Plani për ndaljen e hemoragjisë kombëtare

Politikë

INTERVISTA/ Grisejda Myslimi: Në Vlorë mandati i dytë i LSI i padiskutueshëm, po punojmë për të tretin. Plani për ndaljen e hemoragjisë kombëtare

  Kandidatja e LSI-së për qarkun e Vlorës në zgjedhjet e 25 prillit Grisejda Myslimi flet në një intervistë për gazetën “standard” flet për prioritet e programit të kësaj partie si...

Greqia nuk gjen qetësi, 24 lëkundje pas mesnate vetëm në Elassona, dhjetëra banorë kaluan natën jashtë

Globi

Greqia nuk gjen qetësi, 24 lëkundje pas mesnate vetëm në Elassona, dhjetëra banorë kaluan natën jashtë

  Greqia prej orësh nuk gjen qetësi teksa rajonet e Larissës dhe Thesalisë janë goditur nga disa tërmete, më i fundit ai i djeshmi me epiqendër në Elassona, 5.9 i shkallës...