Malala, nobelistja e Paqes, ish-nxënësja e plagosur nga talebanët, martohet sipas traditave në Birmingham

E mërkurë, 10 November 2021 09:14

 

Fituesja e çmimit Nobel për Paqe, pakistanezja Malala Yousafzai ka "lidhur nyjën" me partnerin e saj gjatë një ceremonie sipa ritit islamik në Birmingham.

Ajo dhe bashkëshorti Asser Malik morën pjesë në një ceremoni “nikkah”, ku nusja dhe dhëndri pranuan të martoheshin.

Aktivistja 24-vjeçare tha se kjo ishte "një ditë e veçantë" në jetën e saj.

Aktivistja pakistaneze për të drejtat e grave gjeti strehim në Ëest Midlands pasi u qëllua në kokë nga talebanët në vitin 2012.

"Asser dhe unë u martuam për të qenë partnerë për jetën," shkroi ajo në Tëitter të martën, duke treguar se si ata kishin marrë pjesë në një "ceremoni të vogël nikkah me familjen".

"Ne jemi të emocionuar që do të ecim së bashku për udhëtimin përpara," shtoi ajo.

Malala, tani 24 vjeçe, ishte 15 vjeç kur u vu në shënjestër nga talebanët në Pakistan për të folur për të drejtën e vajzave për t'u arsimuar.
Ajo i mbijetoi sulmit, në të cilin një militant hipi në autobusin e saj të shkollës në luginën veriperëndimore Sëat dhe hapi zjarr, duke plagosur dy nga shoqet e saj të shkollës si dhe Malala.

Pasi u shërua nga plagët e saj gati fatale, ajo dhe familja e saj u zhvendosën në Birmingham, të cilin më vonë e quajti "atdheun e dytë". Në moshën 17-vjeçare, ajo u bë personi më i ri që fitoi Çmimin Nobel për Paqen. Ajo vazhdoi të studionte në Universitetin e Oksfordit dhe është bërë një aktiviste kryesore për të drejtat e njeriut.

Që nga diplomimi, Malala ka bërë thirrje për mbështetje më të mirë për refugjatët afganë, nënshkroi një kontratë me Apple TV+ për të prodhuar dokumentarë dhe u shfaq në kopertinën e British Vogue, të gjitha për të përmirësuar aksesin e vajzave në arsim.

Edhe pse nuk është një kontratë ligjërisht e detyrueshme, një ceremoni nikkah është hapi i parë në një martesë islame.

Një ceremoni e veçantë kryhet shpesh privatisht, dhe aktivisti nuk tregoi nëse çifti do të kryente një ceremoni të veçantë civile.

Malala ka shprehur më parë dyshimet e saj rreth martesës.

Në një intervistë për Vogue në korrik, ajo tha: "Unë ende nuk e kuptoj pse njerëzit duhet të martohen".

“Nëse doni të keni një person në jetën tuaj, pse duhet të nënshkruani dokumentet e martesës, pse nuk mund të jetë thjesht një partneritet? vazhdoi ajo.

"Mamaja ime thotë... "Mos guxo të thuash diçka të tillë! Duhet të martohesh, martesa është e bukur".

Lajmi i ceremonisë është pëlqyer me dhjetëra mijëra herë nga fansat në internet, ku mijëra kanë uruar çiftin.

39 komente

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

PS vihet në lëvizje për zgjedhjet e pjesshme vendore/ Zbulohet kandidatja e Shkodrës

Politikë

PS vihet në lëvizje për zgjedhjet e pjesshme vendore/ Zbulohet kandidatja e Shkodrës

  Pas dekretimit të datës së zgjedhjeve të pjesshme vendore më 6 Mars, Partia Socilaiste është vënë në lëvizje dhe ka përzgjedhur disa prej kandidatëve. Kryeministri Edi Rama ka vendosur që Majlinda...

Sasia prej 500 kg drogë e kapur në Mal të Zi në kamionin me bimë medicinale mbetet “jetime”. Zbardhet dëshmia e shoferit dhe pronarit të ngarkesës

Kronikë

Sasia prej 500 kg drogë e kapur në Mal të Zi në kamionin me bimë medicinale mbetet “jetime”. Zbardhet dëshmia e shoferit dhe pronarit të ngarkesës

Drejtuesi i kamionit ku u kap sasia prej 500 kg drogë e llojit marijuanë në Malin e Zi ka deklaruar se nuk kishte dijeni mbi praninë e lëndës narkotike, e...

Fushata e re e markës “Gucci” përballet me kritika të shumta duke përdorur kafshë të vërteta për të festuar “Vitin Kinez të Tigrit”

Lifestyle

Fushata e re e markës “Gucci” përballet me kritika të shumta duke përdorur kafshë të vërteta për të festuar “Vitin Kinez të Tigrit”

  Marka luksoze e modës Gucci është përballur me kritika për fushatën e saj të fundit për të cilën ka paraqitur tigra të vërtetë. Pasi janë publikuar disa foto të fushatës...