Shpërthimi në Liverpool: Arrestohen 3 persona për terrorizëm pas shpërthimit të taksisë

Hënë, 15 November 2021 08:07

 

Angli - Tre persona janë arrestuar në bazë të Aktit të Terrorizmit pasi një burrë u vra në një shpërthim makine jashtë Spitalit të Grave në Liverpool.

Një taksi që transportonte një pasagjer shpërtheu pak para orës 11:00 GMT - kur duhej të fillonte një heshtje kombëtare prej dy minutash për të Dielën e Përkujtimit.

 

Pasagjeri u deklarua i vdekur në vendngjarje dhe ende nuk është identifikuar zyrtarisht.

 

Shoferi , një burrë, ka mbetur i plagosur dhe ndodhet në spital në gjendje të qëndrueshme.

 

Detektivët nga Policia e Kundër Terrorizmit thanë se tre burra - 29, 26 dhe 21 vjeç - u arrestuan në zonën Kensington të qytetit.

Ata thanë se po vazhdonin të mbanin pista të hapura për shkakun e shpërthimit dhe po punonin me policinë e Merseyside ndërsa hetimi vazhdonte "me ritëm". Shërbimi i sigurisë, MI5, po ndihmon gjithashtu.

Oficerët e armatosur kanë kryer bastisje në disa prona në Rutland Avenue pranë Sefton Park dhe Boaler Street në Kensington.

Oficerët e specializuar qëndronin jashtë një shtëpie në Rutland Avenue, në një operacion që policia tha se kishte lidhje me shpërthimin.

Negociatorët e policisë shkuan në vendngjarje, një ekip zjarrfikës u vu në gatishmëri dhe një numër banorësh u evakuuan.

Një kordon i madh, i ruajtur nga oficerë me uniformë, rrethoi zonën.

Carl Bessant, gruaja i të cilit sapo kishte lindur një fëmijë, ishte brenda në maternitet në momentin e shpërthimit.

“Gruaja ime është vërtet i tronditur për të qenë i sinqertë”, tha ai.

“Ishim shumë afër dhe ajo po ushqente fëmijën kur ndodhi. Ne dëgjuam një zhurmë të fortë dhe pamë nga dritarja.

“Pamë makinën në flakë dhe dikush u hodh jashtë... duke bërtitur kurse brenda në makinë ishte dikush.

"Materniteti u mbyll, askush nuk hynte apo dilte, kështu thoshin, por njerëzit po përdornin hyrjen e pasme."

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Klement Çela iu ben thirrje demokrateve:Me 11 DHJETOR duhet të jenë në Kuvendin Kombëtar të PD si e vetmja rrugë për ekzistencën e PD

Politikë

Klement Çela iu ben thirrje demokrateve:Me 11 DHJETOR duhet të jenë në Kuvendin Kombëtar të PD si e vetmja rrugë për ekzistencën e PD

Të nderuar demokratë,Të nderuar qytetar të Lushnjes,Fort të dashur bashkëudhëtarët e mi në misionin e gjatë opozitar të Grupseksionit Karbunarë e Madhe! Sot,Partia Demomratike thuhet që:"Ndodhet në ditë të vështira?! Unë mendoj...

Ceremonia e largimit të Angela Merkel, paradë, muzikë klasike dhe mbajtje pishtarësh

Globi

Ceremonia e largimit të Angela Merkel, paradë, muzikë klasike dhe mbajtje pishtarësh

  Angela Merkel javën e ardhshme do të largohet nga detyra si kancelare e Gjermanisë. Mbrëmjen e sotme pritet që të mbahet një ceremoni ushtarake me muzikë për nder të saj. Sipas...

Qytetari-Berishës: Je burrë krenar që duhet të prijë, do jemi ortek që do përmbysim regjimin

Politikë

Qytetari-Berishës: Je burrë krenar që duhet të prijë, do jemi ortek që do përmbysim regjimin

  Një prej qytetarëve të pranishëm në Foltoren e Sali Berishës në Bajram Curri në Tropojë, foli për situatën aktuale që po kalon vendi. Qytetari theksoi se Berisha është një burrë krenar...