‘Trump kapi timonin’/ Agjentët sekretë gati të rrëzojnë akuzat e forta

E mërkurë, 29 June 2022 11:51

 

Dy agjentë të Shërbimit Sekret janë gati të dëshmojmë para Kongresit Amerikan se ish-presidenti Donald Trump nuk i ka sulmuar ata dhe nuk ka tentuar që të kapë timonin në përpjekje për të shkuar në Kapitol gjatë trazirave të 6 janarit.

Kështu bëri një burim pranë Shërbimeve Sekretare për Fox News.

Akuzat e forta u bënë të martën nga Cassidy Hutchinson, një ish-ndihmëse e shefit të kabinetit të Donald Trump. Në seancën e dëshmive në Kongres, ajo tha se Trump ishte i zemëruar dhe se kishte tentuar që të kapte timonin e fuoristradës duke sulmuar agjentët e Shërbimit Sekret.

“Unë jam presidenti... më dërgoni në Kapitol,” dëshmoi Hutchinson kundër Trump, duke thënë se këto gjëra i kishte dëgjuar nga shefi i kabinetit, Mark Meadows.

 

“Presidenti u zgjat drejt timonit, por agjenti Bobby Engel i kapi krahun dhe i tha: “Zotëri, hiqi duart nga timoni. Do të shkojmë në Shtëpinë e Bardhë, jo në Kapitol”, dëshmoi ajo.

Por vetë Engel dhe shoferi i fuoristradës janë gati të dëshmojnë për të kundërtën në Kongres në Komisionin Hetimor për ngjarjet e 6 janarit

Login to post comments

Lajmet e fundit

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

Politikë

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

  Fluksi i madh i emigrantëve shqiptarë që po përpiqen të hyjnë ilegalisht në Britaninë e Madhe, ka detyruar ligjvënësit atje të kërkojnë rikthim të skemës së Ruandës. Plani parashikon që individët...

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

Politikë

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

  Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi është larguar nga zyra e tij para fillimit të protestës për vdekjen e 7-vjeçares në Himarë, e cila u përplas nga skafi i drejtuar nga...

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

Aktualitet

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

  Gushti parashikohet të jetë muaji më i nxehtë i vitit dhe shumë prej nesh kanë nisur tashmë pushimet verore me zonat bregdetare janë destinacionet e preferuara.Disa zgjedhin Shqipërisë, ndërsa disa...