Merr fund gjyqi historik në Paris: Terroristi Salah Abdeslam merr dënimin e përjetshëm

E Enjte, 30 June 2022 08:15

 

Sulmuesi i vetëm i mbijetuar nga grupi që kreu sulmet e nëntorit 2015 në Paris është shpallur fajtor për akuza për terrorizëm dhe vrasje.

Salah Abdeslam mori një dënim të rrallë të përjetshëm për rolin e tij në sulmet me armë dhe bombë që vranë 130 njerëz.

Gjykata dënoi gjithashtu 19 burra të tjerë të përfshirë, gjashtë prej të cilëve besohet të jenë të vdekur.

Gjyqi - më i madhi në historinë moderne franceze - filloi shtatorin e kaluar.

Për më shumë se nëntë muaj, viktimat, gazetarët dhe familjet e të vdekurve u rreshtuan jashtë sallës së gjyqit të ndërtuar posaçërisht në Paris për të bashkuar historinë e sulmit më të keq në Francë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Sulmet nëpër bare, restorante, stadiumin kombëtar të futbollit dhe vendin e muzikës Bataclan më 13 nëntor 2015 panë qindra të plagosur së bashku me të vrarët.

Në fillim të gjyqit Abdeslam ishte sfidues, duke e përshkruar veten si një "ushtar" të të ashtuquajturit grupi Shteti Islamik.

Por më vonë ai u kërkoi falje viktimave, duke i thënë gjykatës në fjalën e tij përfundimtare se ai "nuk ishte një kriminel apo vrasës" dhe se ta dënoje atë për vrasje do të ishte "një padrejtësi".

Ai gjithashtu pohoi gjatë gjyqit se vendosi të mos shpërthejë jelekun e tij vetëvrasës natën e sulmit, por e hodhi atë në periferi të Parisit.

Megjithatë, gjykata tregoi provat se jeleku vetëvrasës ishte me defekt dhe për këtë arsye nuk besohej se Abdeslam kishte përjetuar ndonjë keqardhje në zemër, minutën e fundit.

Dënimi i tij i përjetshëm do të thotë se ka vetëm një shans të vogël për lirim me kusht pas 30 vjetësh. Ky është dënimi më i rëndë për kriminelët në Francë dhe rrallë jepet nga gjykatat e vendit.

Një nga të mbijetuarat e sulmit, Édith Seurat, i tha BBC-së se gjyqi nuk ia kishte shëruar dhimbjen dhe e kishte lënë të pakënaqur.

"Ne kemi ende lëndimet tona, traumat tona, ankthet tona dhe plagët tona," tha ajo. "Ne ende duhet të vazhdojmë të jetojmë me këtë."

Stéphane Sararde, babai i një prej atyre që u vranë në sulmet e vitit 2015, i tha BBC-së se gjyqi i gjatë e kishte ndihmuar atë të përpunonte tragjedinë.

Paris, pritet vendimi kundër terroristit të sulmeve ekstremiste në 2015

Login to post comments

Lajmet e fundit

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

Politikë

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

  Fluksi i madh i emigrantëve shqiptarë që po përpiqen të hyjnë ilegalisht në Britaninë e Madhe, ka detyruar ligjvënësit atje të kërkojnë rikthim të skemës së Ruandës. Plani parashikon që individët...

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

Politikë

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

  Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi është larguar nga zyra e tij para fillimit të protestës për vdekjen e 7-vjeçares në Himarë, e cila u përplas nga skafi i drejtuar nga...

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

Aktualitet

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

  Gushti parashikohet të jetë muaji më i nxehtë i vitit dhe shumë prej nesh kanë nisur tashmë pushimet verore me zonat bregdetare janë destinacionet e preferuara.Disa zgjedhin Shqipërisë, ndërsa disa...