Skandali i korrupsionit: Parlamenti Evropian nis procesin për heqjen e imunitetit të 2 deputetëve të tjerë

Tuesday, 17 Janar 2023 09:45

 

Parlamenti Evropian ka nisur procedurën zyrtare për heqjen e imunitetit të dy eurodeputetëve të tjerë të dyshuar për shkelje në skandalin korruptiv të institucionit.

Presidentja e Parlamentit Evropian Roberta Metsolae nisi procesin në Strasburg të hënën për eurodeputetët socialistë Marc Tarabella nga Belgjika dhe Andrea Cozolino nga Italia.

 

"Kam marrë kërkesa nga autoritetet kompetente në Belgjikë për heqjen e imuniteteve parlamentare të z. Andrea Cozzolino dhe z. Marc Tarabella. Këto kërkesa i janë referuar Komisionit për Çështjet Ligjore," u tha ajo eurodeputetëve.

Cozzolino ishte, deri të premten, kryetar i delegacionit të parlamentit që punonte me rajonin e Magrebit, i cili përfshin Marokun - një nga vendet që supozohet se u ofron politikanëve para për të ndikuar në vendimmarrje në BE.

Ai ishte gjithashtu në komitetin që hetonte përdorimin e përgjuesve "spyware Pegasus" nga vendet e treta, diçka që e shqetëson eurodeputeten belge Saskia Bricmont, eurodeputete belge.

“Ka një çështje që lidhet me Marokun, sepse Maroku dyshohet se ka përdorur softuerin Pegasus kundër BE-së, kundër presidentit francez Macron dhe gjithashtu kundër kryeministrit të Spanjës”, tha ajo për Euronews.

"Dhe duke ditur se disa anëtarë mund të dyshohet se kanë mbrojtur interesa të veçanta dhe gjithashtu interesat marokene, çështja mbetet," shtoi ajo.

Tarabella ishte më parë nënkryetar i delegacionit përgjegjës për marrëdhëniet me Gadishullin Arab, duke përfshirë edhe Katarin.

Të dy mohojnë çdo përfshirje në skandalin e mbiquajtur "Qatargate".

Sapo u zbulua gjithashtu se Tarabella nuk mundi të deklaronte një udhëtim në Katar në vitin 2020, për të cilin ky vend pagoi - një shkelje kjo e rregullave të Parlamentit Evropian.

Komiteti i çështjeve ligjore të institucionit do t'u japë tani dy eurodeputetëve një shans për të përgatitut çështjen e tyre përpara se ajo të shkojë në një votim përfundimtar në shkurt nga të gjithë ligjvënësit. Është pothuajse e sigurt që do të kalojë.

Nëse procesi është i suksesshëm, autoritetet belge do të jenë në gjendje të marrin në pyetje dy të dyshuarit dhe të ngrenë ndonjë akuzë kundër tyre.

Login to post comments

Lajmet e fundit

87-VJETORI I ISMAIL KADARE, FLET ELENA: ARDHJA NË SHQIPËRI NA KA ZBUKURUAR JETËN

Kulturë

87-VJETORI I ISMAIL KADARE, FLET ELENA: ARDHJA NË SHQIPËRI NA KA ZBUKURUAR JETËN

Elena Kadare në 87-vjetorin e lindjes së bashkëshortit të saj ka ndarë disa momente nga jeta e tyre së bashku, ndërsa ka folur gjithashtu edhe për rikthimin e tyre në...

Soko: Qeveria vjedh parate e shqiptareve dhe mban pushtetin duke gjymtuar opoziten

Politikë

Soko: Qeveria vjedh parate e shqiptareve dhe mban pushtetin duke gjymtuar opoziten

Pedagogu Pano Soko ka qene i ftuar dje ne emision Top Story ne Top Channel ku ka folur edhe per ngjarjet e fundit te aktualitetit politik dhe nder te tjera...

Tensionet në Kuvend/ Kryemadhi: Lindita Nikolla si mercenare e Edi Ramës

Politikë

Tensionet në Kuvend/ Kryemadhi: Lindita Nikolla si mercenare e Edi Ramës

Deputetja e Partisë së Lirisë, Monika Kryemadhi nga jashtë sallës së Kuvendit foli për kaosin që përfshiu sot seancën plenare. Ajo sulmoi ashpër kryetaren e Kuvendit, Lindita Nikolla duke thënë se...