Pranoi fajësinë/ McGonigal u përlot në sallën e gjyqit, ja sa vite burg rrezikon

E mërkurë, 16 August 2023 15:30
Charles McGonigal, ish-agjenti i diskredituar i FBI-së, pranoi fajësinë të martën për atë që njihet si çështja ruse ndaj tij. Ai pranoi se ka punuar me një oligark rus të sanksionuar.

 

Sipas Business Insider, ai pranoi fajësinë për akuzën e pastrimit të parave dhe komplotit për të shkelur sanksionet. Insider thekson se ai përballet edhe me një tjetër akuzë, për atë që njihet si çështja shqiptare.

Në gjykatë, McGonigal pranoi se mori para për të mbledhur informacione rreth konkurrentit të oligarkut rus, Oleg Deripaska, në mënyrë që ta sanksiononte.
 
“Kurrë nuk kam menduar të lëndoj SHBA-të, FBI-në, familjen dhe miqtë e mi,” tha ai në gjykatë. Sipas Insider, ai u përlot teksa falënderonte FBI-në dhe prokurorët.
 
 
Gjykatësi i çështjes vuri në dukje se ai është nën akuzë në Uashington për atë që njihet si çështja shqiptare.

Dënimi ndaj tij pritet të jepet në 14 dhjetor.

Sipas CNN, ai rrezikon deri në pesë vite burg për këtë akuzë.

Përpara gjykatëses, fillimisht ai u pyet se si ndjehet emocionalisht dhe për gjendjen mendore.

“Mendja është e qartë. Ndjehem mirë,” tha ai.

55-vjeçari tha se ndjen keqardhje të thellë për veprimet e tij.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mira Murati gruaja e parë shqiptare emërohet CEO e OpenAI (inteligjenca artificiale)

Politikë

Mira Murati gruaja e parë shqiptare emërohet CEO e OpenAI (inteligjenca artificiale)

Bordi i drejtorëve të OpenAI shprehet në një njoftim, se Sam Altman do të largohet si CEO dhe do të zëvendësohet nga shefja e teknologjisë, shqiptarja Mira Murati. Kompania tha se kreu “një proces...

Humb jetën ylli i serialit ‘Friends’, u mbyt aksidentalisht në shtëpinë e tij

Kronikë

Humb jetën ylli i serialit ‘Friends’, u mbyt aksidentalisht në shtëpinë e tij

Një nga aktorët më të mirë, dhe yjet ‘Friends’ Mattheë Perry i njohur në seriah si ‘Chandler’, ka humbur jetën aksidentalisht në shtëpinë e tij. Burimet nga policia thanë se, rreth...

Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend.

Politikë

Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend.

Nga Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend. Sot, bashkeshortit te ministres Xhacka iu sekuestrua trualli, por ish-deputeti i PS vijon te mbetet njeri i...