Gjykatësi refuzon të tërhiqet nga çështja e Trump pavarësisht donacioneve për Biden

E mërkurë, 16 August 2023 15:34
Gjykatësi amerikan Juan Merchan, që po gjykon një nga paditë e ngritura kundër ish-presidentit amerikan, ka refuzuar të tërhiqet nga çështja pas një kërkese të bërë nga ekipi ligjor i Trump.

 

Gjykatësi ka në dorë çështjen e padisë së ngritur ndaj Trump se ai ka paguar një pornostare për të heshtur për aferën e tyre.

Por pavarësisht se ka bërë donacione për presidentin amerikan, Joe Biden, gjykatësi nuk pranoi që të tërhiqet.
 
Merchan ka bërë disa donacione të vogla për fushatën e Joe Biden në vitin 2020. Për këtë arsye, avokatët e Trump thanë se ai është i njëanshëm.
 
 

 

Për më tepër, ekipi ligjor i Trump tha se vajza e gjykatësit është presidente e një firme dixhitale, e cila ka punuar për fushatën e Biden.

Në një reagim, Merchan tha se ekipi i Trump nuk ka paraqitur ndonjë argument thelbësor.

“I pandehuri ka dështuar të demonstrojë se ekzistojnë arsye konkrete apo edhe realiste që përjashtimi të jetë i përshtatshëm, aq më pak i kërkuar për këto arsye. Skenarët spekulativë dhe hipotetikë të ofruar nga i pandehuri janë shumë larg standardit ligjor”.

Gjyqi është planifikuar të fillojë në mars të vitit 2024. Ai është një nga katër aktakuzat me të cilat përballet aktualisht ish-presidenti.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mira Murati gruaja e parë shqiptare emërohet CEO e OpenAI (inteligjenca artificiale)

Politikë

Mira Murati gruaja e parë shqiptare emërohet CEO e OpenAI (inteligjenca artificiale)

Bordi i drejtorëve të OpenAI shprehet në një njoftim, se Sam Altman do të largohet si CEO dhe do të zëvendësohet nga shefja e teknologjisë, shqiptarja Mira Murati. Kompania tha se kreu “një proces...

Humb jetën ylli i serialit ‘Friends’, u mbyt aksidentalisht në shtëpinë e tij

Kronikë

Humb jetën ylli i serialit ‘Friends’, u mbyt aksidentalisht në shtëpinë e tij

Një nga aktorët më të mirë, dhe yjet ‘Friends’ Mattheë Perry i njohur në seriah si ‘Chandler’, ka humbur jetën aksidentalisht në shtëpinë e tij. Burimet nga policia thanë se, rreth...

Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend.

Politikë

Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend.

Nga Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend. Sot, bashkeshortit te ministres Xhacka iu sekuestrua trualli, por ish-deputeti i PS vijon te mbetet njeri i...