Avokatët e Hunter Biden kërcënuan se do sjellin presidentin për dëshmi

Diel, 20 August 2023 16:23
Avokatët e Hunter Biden paralajmëruan prokurorët vitin e shkuar se mbrojtja do të sillte presidentin amerikan për të dëshmuar në mbrojtje të djalit të tij.

 

Kërcënimi i avokatëve mbrojtës erdhi pas paralajmërimeve se ndaj djalit të presidentit mund të ngriheshin akuza penale, raporton NY Post.

Avokati i Hunter Biden, Chris Clark shkroi një letër për prokurorët tetorin e kaluar, pasi rrodhi lajmi se prokurorët kishin mjaftueshëm prova për të ngritur akuza ndaj djalit të Biden se kishte blerë në mënyrë të paligjshme një armë zjarri teksa përdorte akoma kokainë krak.
 
PClark tha se nëse Departamenti i Drejtësisë do të ngrinte akuza ndaj Hunter, mbrojtja do të ishte e detyruar që të thërriste në dëshmi kreun e shtetit.
 
 

“Presidenti Biden do të ishte pa diskutim një dëshmitar fakti për mbrojtjen në gjyqin penal,” thuhet në letrën e Clark.

Ndaj 53-vjeçarit Hunter Biden është ofruar një marrëveshje për pranimin e fajit nga Departamenti i Drejtësisë për akuzat e taksave federale dhe armëmbajtjes.

Marrëveshja është kritikuar nga republikanët si shumë e butë.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mira Murati gruaja e parë shqiptare emërohet CEO e OpenAI (inteligjenca artificiale)

Politikë

Mira Murati gruaja e parë shqiptare emërohet CEO e OpenAI (inteligjenca artificiale)

Bordi i drejtorëve të OpenAI shprehet në një njoftim, se Sam Altman do të largohet si CEO dhe do të zëvendësohet nga shefja e teknologjisë, shqiptarja Mira Murati. Kompania tha se kreu “një proces...

Humb jetën ylli i serialit ‘Friends’, u mbyt aksidentalisht në shtëpinë e tij

Kronikë

Humb jetën ylli i serialit ‘Friends’, u mbyt aksidentalisht në shtëpinë e tij

Një nga aktorët më të mirë, dhe yjet ‘Friends’ Mattheë Perry i njohur në seriah si ‘Chandler’, ka humbur jetën aksidentalisht në shtëpinë e tij. Burimet nga policia thanë se, rreth...

Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend.

Politikë

Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend.

Nga Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend. Sot, bashkeshortit te ministres Xhacka iu sekuestrua trualli, por ish-deputeti i PS vijon te mbetet njeri i...