McGonigal hetoi rivalin e Deripaskës/ AP: Kjo çështje do të trondisë FBI-në

Hënë, 21 August 2023 12:53
Agjencia më e madhe mediatike në botë, Associated Press, publikoi një shpjegim të vogël në lidhje me një prej gjyqeve më të komentuara në SHBA ditët e fundit. Bëhet fjalë për gjyqin ndaj zyrtarit të lartë të FBI, Charles McGonigal. Ky i fundit pranoi fajin se kishte punuar për oligarkun rus, Oleg Deripaska, për ta hequr nga lista e sanksioneve të SHBA. Po ashtu, McGonigal pranoi se kishte punuar për të mbledhur informacione për të futur në listën e zezë të SHBA, një oligark rival të Deripaskës.

 

Nga Larry Neumeister

Charles McGonigal, një ish-zyrtar i lartë i FBI në Nju Jork, pranoi fajin për komplot, duke pranuar se në vitin 2021, ai ndihmoi për të gjetur informacione dëmtuese për rivalin e një oligarku rus, të cilin ai dikur e kishte hetuar.
 
 
 
Ai do të dënohet në Gjykatën Federale të Manhattan-it më 14 dhjetor.
 

Ai rrezikon një dënim deri në 5 vite burg.

Në këtë rast, të punosh për një oligark rus, të cilin ai e kishte hetuar dikur, të gërmosh pisllëqe për një rival, është diçka që do të shkaktojë një tërmet të vërtetë në të gjithë FBI-në.

Dhe ai kërkoi falje dhe për pak momente u përlot, pasi tha se kurrë nuk kishte pasur për qëllim të dëmtonte Shtetet e Bashkuar ose kolegët e tij dhe të tjerët.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mira Murati gruaja e parë shqiptare emërohet CEO e OpenAI (inteligjenca artificiale)

Politikë

Mira Murati gruaja e parë shqiptare emërohet CEO e OpenAI (inteligjenca artificiale)

Bordi i drejtorëve të OpenAI shprehet në një njoftim, se Sam Altman do të largohet si CEO dhe do të zëvendësohet nga shefja e teknologjisë, shqiptarja Mira Murati. Kompania tha se kreu “një proces...

Humb jetën ylli i serialit ‘Friends’, u mbyt aksidentalisht në shtëpinë e tij

Kronikë

Humb jetën ylli i serialit ‘Friends’, u mbyt aksidentalisht në shtëpinë e tij

Një nga aktorët më të mirë, dhe yjet ‘Friends’ Mattheë Perry i njohur në seriah si ‘Chandler’, ka humbur jetën aksidentalisht në shtëpinë e tij. Burimet nga policia thanë se, rreth...

Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend.

Politikë

Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend.

Nga Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend. Sot, bashkeshortit te ministres Xhacka iu sekuestrua trualli, por ish-deputeti i PS vijon te mbetet njeri i...