Eurodeputeti kërkon llogari: Pse Alex Soros shfaqet me flamurin e BE-së nëpër bisedime politike?

Saturday, 18 November 2023 17:00

Partia në pushtet në Hungari, Fidesz, thotë se do të kërkojë llogari zyrtarisht nga Komisioni Europian në lidhje me bisedimet që po kryen i biri i George Soros, Alex Soros për anëtarësimin e Ukrainës në BE.

Ky reagim vjen për shkak se Alex Soros u shfaq në takimet politike në Ukrainë, në krah të flamurit të Bashkimit Europian. 

Eurodeputeti Balazs Hidveghi tha se pamjet tregojnë se gjatë takimit me kryeministrin ukrainas, Soros qëndronte përpara një flamuri të BE. Kurse kryeministri ukrainas, natyrisht kishte përpara flamurin e Ukrainës.

“Nga kjo gjë, të krijohej ideja se Soros po zhvillonte bisedime në emër të Bashkimit Europian,” tha eurodeputeti.

 
 

“Nuk është gjëja e duhur që një biznesmen amerikan, i pazgjedhur nga askush, të zhvillojë bisedime me qeverinë ukrainase në lidhje me anëtarësimin e vendit në BE,” tha ai.

Më tej eurodeputeti akuzon edhe Komisionin Europian, duke thënë se anëtarët e tij zhvillojnë konsultime të rregullta me rrjetin e Sorosit.

Vetëm para pak ditësh u publikua një studim, që sugjeron se Alex Soros, i cili ka marrë përsipër perandorinë e babait, është më radikal i ekstremit të majtë se ai.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mira Murati gruaja e parë shqiptare emërohet CEO e OpenAI (inteligjenca artificiale)

Politikë

Mira Murati gruaja e parë shqiptare emërohet CEO e OpenAI (inteligjenca artificiale)

Bordi i drejtorëve të OpenAI shprehet në një njoftim, se Sam Altman do të largohet si CEO dhe do të zëvendësohet nga shefja e teknologjisë, shqiptarja Mira Murati. Kompania tha se kreu “një proces...

Humb jetën ylli i serialit ‘Friends’, u mbyt aksidentalisht në shtëpinë e tij

Kronikë

Humb jetën ylli i serialit ‘Friends’, u mbyt aksidentalisht në shtëpinë e tij

Një nga aktorët më të mirë, dhe yjet ‘Friends’ Mattheë Perry i njohur në seriah si ‘Chandler’, ka humbur jetën aksidentalisht në shtëpinë e tij. Burimet nga policia thanë se, rreth...

Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend.

Politikë

Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend.

Nga Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend. Sot, bashkeshortit te ministres Xhacka iu sekuestrua trualli, por ish-deputeti i PS vijon te mbetet njeri i...