Shikoni me sa për qind e nxjerrin sondazhet Trump-in fitues përballë Biden-it

Tuesday, 30 Janar 2024 13:10

Polymarket, i njohur për parashikimet, aktualisht i jep një probabilitet absolut prej 94% Donald Trump-it për të siguruar kandidaturën e Partisë republikane për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024. Ky probabilitet i rëndësishëm bie në sy pasi i tejkalon shanset e pretendentëve të tjerë, veçanërisht ish-guvernatores së Karolinës së Jugut, Nikki Haley, e cila mori vetëm 4% mbështetje.

Parashikimet sugjerojnë një epërsi të dukshme për Trump-in në garën paraprake republikane, me sipërmarrësit Vivek Ramaswamy dhe guvernatorin e Floridës Ron DeSantis, të dy ish-kandidatë që kanë mbështetur Trump-in, duke marrë mbështetje minimale. Besimi i tregut në kandidimin e Trump-it është një tregues i qartë i ndikimit të tij të vazhdueshëm brenda Partisë Republikane.

 

Në ndryshim nga probabiliteti i lartë i Trump-it, tregu i parashikimeve i vlerëson shanset e Joe Biden-it për t'u bërë kandidati demokrat në 85%. Pavarësisht qëndrimit të Biden-it si president në detyrë, tregu i parashikimeve tregon një nivel pak më të ulët sigurie në krahasim me dominimin e Trump-it në Partinë Republikane.

Kandidatë të tjerë të mundshëm demokratë, si guvernatori i Kalifornisë, Gavin Newsom dhe ish-Zonja e Parë, Michelle Obama, mbeten pas përkatësisht me 6% dhe 5%. Kjo zbulon një perspektivë të nuancuar në fushën e demokratëve, duke reflektuar pasiguri brenda partisë ndërsa cikli zgjedhor përparon.

Duke parë përtej fazës së kandidimit, tregu i parashikimeve parashikon një shans 82% për një përballje midis Biden-it dhe Trump-it në zgjedhjet e përgjithshme. Trump ka një probabilitet prej 55% për të fituar garën presidenciale të vitit 2024, duke kaluar 39% të Biden-it. Këto parashikime përputhen me sondazhet e fundit që tregojnë epërsinë e Trump-it ndaj Biden-it si në nivel kombëtar ashtu edhe në shtetet kyçe të lëvizjes. Ndërsa peizazhi politik evoluon, këto parashikime nënvizojnë rëndësinë e qëndrueshme të Donald Trump-it dhe natyrën dinamike të zgjedhjeve të ardhshme./ breitbart-syri.net/ 

Login to post comments

Lajmet e fundit

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Kronikë

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Gjermania e futbollit ka humbur një kampion bote.   Ka vdekur njeriu që ndihmoi të fitojë Kupën e Botës në finalen e vitit 1990 kundër Argjentinës në Romë, Andreas Brehme.  Kampioni i botës...

Eda Grimci: Bashkë jemi të pandalshëm…

Politikë

Eda Grimci: Bashkë jemi të pandalshëm…

Mbledhje kryesie Dega, 9, Tiranë Bashke jemi te pandalshem…Edvin dil na prit para Kryeministrise se kryehajduterise , se po vijme…

Partia Demokratike Dega 16:  Bashkë kundër keqqeverisjes së Edi Ramës!

Politikë

Partia Demokratike Dega 16: Bashkë kundër keqqeverisjes së Edi Ramës!

Partia Demokratike Dega 16: Bashkë kundër keqqeverisjes së Edi Ramës! Dega 16 fton qytetarët të reagojnë dhe të na bashkohen në protestën e 20 Shkurtit. Në takimet me qytetarë dhe bizneset e...