Presidencialet/ Trump rekruton megadonatorët e Partisë Republikane, pritet t'i bashkohen më shumë

E mërkurë, 31 Janar 2024 21:56

Ish-presidenti Donald Trump rekrutoi disa donatorë të mëdhenj republikanë për të mbështetur fushatën e tij presidenciale të shtunën dhe ai do të këmbëngulë për më shumë megadonatorë në ditët dhe javët në vijim, sipas një raporti.

Alex Isenstadt i Politico-s raportoi për herë të parë të martën se tre donatorë të mëdhenj të shtunën ranë dakord të mbështesin financiarisht ofertën e Trump-it për Shtëpinë e Bardhë gjatë takimit me të në Las Vegas, Nevada:

 

Dhe ndërsa ishte në Las Vegas të shtunën, ai u takua me disa megadonatorë republikanë – drejtorin ekzekutiv të hotelit Don Ahern, miliarderët e kazinove Frank dhe Lorenzo Fertitta dhe manjatin e hapësirës ajrore Robert Bigelow, i cili ishte donatori më i madh i Ron DeSantis-it në zgjedhjet primare. Ish-presidenti ka siguruar mbështetje financiare nga secili. Gjuetia e donatorëve nga Trump-i thuhet se do të vazhdojë në një darkë "me më shumë se dy duzina nga çek-lëshuesit më të mëdhenj të partisë të enjten në mbrëmje në Palm Beach, Florida, shtëpia e investitorit miliarder John Paulson, një aleat i Trump-it i cili është zotuar të mbështesë fushatën e tij", shton Isenstadt. Trump gjithashtu ka një aktivitet për mbledhje fondesh në Mar-a-Lago në muajin shkurt.

Përqendrimi në grumbullimin e donatorëve sinjalizon më tej se Trump dhe fushata e tij po i drejtohen zgjedhjeve të përgjithshme pas fitores së tij historike në zgjedhjet paraprake të Iowa-s dhe të New Hampshire-it, ku ai mposhti Haley-in me dy shifra. 

Sipas sondazheve të fundit, Trump do të fitojë zgjedhjet paraprake në Nevada, ku Haley nuk do të konkurrojë javën e ardhshme dhe ai ka një epërsi të madhe ndaj saj në shtetin e saj të Karolinës së Jugut. Ndonëse Haley i tha NBC News se synon të qëndrojë në garë deri në Super të Martën, me 5 Mars, është e qartë se asaj i mungon një rrugë drejt nominimit pasi partia po bashkohet me shpejtësi pas Trump-it.

Trump i tha Fox News Digital pas fitores së tij në New Hampshire se Haley do ta detyronte fushatën e tij të "çonte dëm" burime që në të kundërt do të përdoreshin për të ndihmuar republikanët të siguronin fitoren në zgjedhjet e përgjithshme nëse ajo nuk largohej nga gara.

Ish-ambasadori i SHBA-së në Zvicër, Ed McMullen, i cili është gjithashtu një grumbullues fondesh në Karolinën e Jugut, i tha Politico-s se një fluks donatorësh të mëdhenj janë ofruar pas Iowa-s dhe New Hampshire-it për të mbështetur kandidaturën e Trump-it./ breitbart-syri.net/ 

Login to post comments

Lajmet e fundit

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Kronikë

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Gjermania e futbollit ka humbur një kampion bote.   Ka vdekur njeriu që ndihmoi të fitojë Kupën e Botës në finalen e vitit 1990 kundër Argjentinës në Romë, Andreas Brehme.  Kampioni i botës...

Eda Grimci: Bashkë jemi të pandalshëm…

Politikë

Eda Grimci: Bashkë jemi të pandalshëm…

Mbledhje kryesie Dega, 9, Tiranë Bashke jemi te pandalshem…Edvin dil na prit para Kryeministrise se kryehajduterise , se po vijme…

Partia Demokratike Dega 16:  Bashkë kundër keqqeverisjes së Edi Ramës!

Politikë

Partia Demokratike Dega 16: Bashkë kundër keqqeverisjes së Edi Ramës!

Partia Demokratike Dega 16: Bashkë kundër keqqeverisjes së Edi Ramës! Dega 16 fton qytetarët të reagojnë dhe të na bashkohen në protestën e 20 Shkurtit. Në takimet me qytetarë dhe bizneset e...