Gjykata e Lartë e SHBA do të gjykojë nëse Trump duhet të ndalohet nga kandidimi për president

E Enjte, 08 February 2024 12:40

Gjykata e Lartë e SHBA-së do të futet në ujëra të paeksploruara ligjore të enjten, ndërsa do të shqyrtojë nëse Donald Trump duhet të ndalohet të kandidojë për president.

Gjyqtarët do të peshojnë nëse Kolorado mund ta heqë zotin Trump nga fleta e votimit pasi të zbulojë se ai ishte i përfshirë në kryengritje, në trazirat e Kapitolit të SHBA. 

 

Vendimi i tyre do të përcaktojë gjithashtu nëse kërkesat e ngjashme për ta lënë zotin Trump jashtë votimit në shtetet e tjera janë të vlefshme.

Trump është kandidati kryesor për të qenë kandidati i partisë republikane.

Nëse drejtësia nuk vendos kundër zotit Trump, ai duket se do të sfidojë presidentin demokrat Joe Biden në nëntor.

Ky është rasti më i rëndësishëm i  kësaj natyre që ka arritur në gjykatë që kur ajo ndaloi rinumërimin e votave në Florida në vitin 2000, duke ia dorëzuar Shtëpinë e Bardhë republikanit George Ë Bush në vend të demokratit Al Gore.

Sfida është përshpejtuar nga Gjykata e Lartë e SHBA-së dhe ka presion për një vendim përpara datës 5 mars, kur votuesit në 15 shtete - përfshirë Kolorado – do të hedhin votat e tyre në zgjedhjet paraprake republikane.

Emri i zotit Trump deri më tani gjendet në fletën e votimit në Kolorado, në pritje të vendimit të gjykatës.

Maine gjithashtu e ka përjashtuar zotin Trump nga votimi, një vendim në pritje gjithashtu, ndërkohë që gjyqtarët e konsiderojnë këtë çështje.

Beteja ligjore varet nga një amendament kushtetues i kohës së Luftës Civile që ndalon këdo që është "angazhuar në kryengritje ose rebelim" të mbajë poste federale.

Modifikuar më E Enjte, 08 February 2024 12:43
Login to post comments

Lajmet e fundit

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Kronikë

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Gjermania e futbollit ka humbur një kampion bote.   Ka vdekur njeriu që ndihmoi të fitojë Kupën e Botës në finalen e vitit 1990 kundër Argjentinës në Romë, Andreas Brehme.  Kampioni i botës...

Eda Grimci: Bashkë jemi të pandalshëm…

Politikë

Eda Grimci: Bashkë jemi të pandalshëm…

Mbledhje kryesie Dega, 9, Tiranë Bashke jemi te pandalshem…Edvin dil na prit para Kryeministrise se kryehajduterise , se po vijme…

Partia Demokratike Dega 16:  Bashkë kundër keqqeverisjes së Edi Ramës!

Politikë

Partia Demokratike Dega 16: Bashkë kundër keqqeverisjes së Edi Ramës!

Partia Demokratike Dega 16: Bashkë kundër keqqeverisjes së Edi Ramës! Dega 16 fton qytetarët të reagojnë dhe të na bashkohen në protestën e 20 Shkurtit. Në takimet me qytetarë dhe bizneset e...