Joe Biden flet sërish me të vdekurit, këtë herë ‘bisedon’ me kancelarin Kohl

E Enjte, 08 February 2024 22:50

Kjo është hera e dytë brenda pak ditësh, që presidenti amerikan, Joe Biden ‘flet’ me kolegët që i kanë vdekur prej vitesh.

Para pak ditësh, Biden tha se kishte folur me presidentin francez, François Miterrand, i cili ka ndërruar jetë thuajse tre dekada më parë. 

Së fundmi, Biden pretendoi se ka folur me kancelarin e Gjermanisë, Helmut Kohl, i cili ka ndërruar jetë në vitin 2017.

Sipas Fox News, Biden po fliste në një takim fushate në Nju Jork, kur tha se Kohl i kishte bërë një pyetje. Ai tha se kancelari gjerman e kishte pyetur se çfarë do të thoshte nëse do mësonte se 1 mijë perosna kanë sulmuar parlamentin britanik, në përpjekje për t’i mohuar kryeministrit që të marrë detyrën.

Edhe pse këto dy gafa erdhën brenda pak ditësh, kjo nuk është hera e parë që presidenti amerikan flet me persona të vdekur.

Në vitin 2022 ai po kërkonte në audiencë një kongresmen që kishte ndërruar jetë një muaj më parë.

Kurse në një aktivitet tjetër, ai tha se kishte folur me shpikësin e insulinës, edhe pse ai kishte ndërruar jetë kohë më parë.

Në vitin 2019, ai pati deklaruar se kryeministrja britanike, Margaret Thatcher është e shqetësuar për Amerikën, në një kohë kur ajo ka vdekur në vitin 2013.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Kronikë

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Gjermania e futbollit ka humbur një kampion bote.   Ka vdekur njeriu që ndihmoi të fitojë Kupën e Botës në finalen e vitit 1990 kundër Argjentinës në Romë, Andreas Brehme.  Kampioni i botës...

Eda Grimci: Bashkë jemi të pandalshëm…

Politikë

Eda Grimci: Bashkë jemi të pandalshëm…

Mbledhje kryesie Dega, 9, Tiranë Bashke jemi te pandalshem…Edvin dil na prit para Kryeministrise se kryehajduterise , se po vijme…

Partia Demokratike Dega 16:  Bashkë kundër keqqeverisjes së Edi Ramës!

Politikë

Partia Demokratike Dega 16: Bashkë kundër keqqeverisjes së Edi Ramës!

Partia Demokratike Dega 16: Bashkë kundër keqqeverisjes së Edi Ramës! Dega 16 fton qytetarët të reagojnë dhe të na bashkohen në protestën e 20 Shkurtit. Në takimet me qytetarë dhe bizneset e...