Tingujt e çuditshëm të valëve të stuhisë diellore teksa përplasen me Tokën (Audio)

Tuesday, 19 November 2019 22:07

Agjencia Europiane e Hapësirë, ESA, ka përdorur katër anije kozmike që rrethojnë Tokën, të njohura si mision Klaster, për të shndërruar rrezatimin EM nga stuhitë diellore që godasin atmosferën në tinguj që mund të dëgjohen.

Magnetosfera, fusha magnetike e krijuar nga bërthama e shkrirë e Tokës, vepron si një mburojë e cila mendohet se na mbron nga rrezatimi i bërë përgjatë erërave diellore.

Për herë të parë, shkencëtarët kanë kapur atë që tingëllon kur këto grimca të ngarkuara kapërcejnë mburojën e magnetosferës dhe përplasen me grimcat në hyrje pas tyre, duke krijuar valë magnetoakustike.

Agjensia Evropiane e Hapësirës (ESA) ekzaminoi gjithsej gjashtë stuhi diellore dhe në këtë proces, zbuloi se valët e stuhisë diellore janë shumë më komplekse sesa mendohej më parë.

Erërat diellore fryjnë pasi një shpërthim magnetik në shkallë të gjerë zhvillohet në sipërfaqen e Diellit, dhe gjithashtu prodhojnë aurora, si aurora borealis. Në kushte normale, magnetosfera prodhon një sinjal të frekuencës së ulët.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Merr flakë një banesë në Shkozet, zjarrëfiksja shkon në vendngjarje pa ujë

Aktualitet

Merr flakë një banesë në Shkozet, zjarrëfiksja shkon në vendngjarje pa ujë

Merr flakë një banesë në zonën e shkozeit por, zjarrefiksja është pa ujë për të shura zjarrin. Në lagjen nr. 14 në zonën e Shkozetit në orët e para të mëngjesit...

“Hendeku mes të pasurve dhe të varfërve po rritet”, paralajmërimi i FMN-së: Sinjal i rrezikshëm

Aktualitet

“Hendeku mes të pasurve dhe të varfërve po rritet”, paralajmërimi i FMN-së: Sinjal i rrezikshëm

Nga Deutsche Welle Hendeku midis të pasurve dhe të varfërve po rritet, brenda shumë vendeve dhe midis vendeve të botës. Pabarazia mund të çojë edhe në kriza ekonomike, paralajmëron FMN-ja. Pabarazia mund...

Nuk përmbahet 36-vjeçari, dhunon kunatin në mes të rrugës në Durrës, arrestohet

Politikë

Nuk përmbahet 36-vjeçari, dhunon kunatin në mes të rrugës në Durrës, arrestohet

Një 36-vjeçar ka rënë në pranga, pasi akuzohet se dhunoi kunatin e tij. Ngjarja ndodhi pranë banesë së tij në Durrës. Burime zyrtare bënë me dije se pas ndërhyrjes së tyre...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!