Një tjetër fenomen sizmik, shkencëtarët bëjnë zbulimin e papritur

Premte, 27 December 2019 22:05

Studiuesit kanë zbuluar një tjetër fenomen sizmik, të panjohur më parë, që e kanë quajtur stormquakes, tërmete të shkaktuara nga stuhitë.

Këto ngjarje janë impulse të valëve sizmike të lindura nga energjia e madhe në stuhi masive

1-92

Sipas “National geographic” , bëhet fjalë për lëkundje të fundit të oqeaneve, që provokohen nga stuhi shumë të forta që prekin zakonisht brigjet e kontinenteve.

Ky fenomen u zbulua rastësisht, ndërsa dridhjet janë të një frekuence të vogël që nuk mund të zbulohen pa instrumentet e duhur.

Sipas shkencëtarëve, uragane të fuqishme mund të gjenerojnë valë sizmike në dyshemenë detare, mjaftueshëm energjike sa të shkaktojnë një tërmet me intensitet deri në 3.5 të shkallës Rihter.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ish deputeti Xhemal Gjunkshi, të emëruarit të Ramës në bashkinë Bulqizë: Lefter DORËHIQU!

Politikë

Ish deputeti Xhemal Gjunkshi, të emëruarit të Ramës në bashkinë Bulqizë: Lefter DORËHIQU!

Kryeministri duhet të kishte shkarkuar Leter Allën, të droguarin e Bulqizës. Heshtje dhe indiferentizëm pas transmetimit të videos shokuese të transmetuar në ABC TV, ku shihet Kryebashkiaku i emëruar nga Edi...

‘Anti-shpifja’ për shqyrtim në Komisionin e Venecias, ish-deputetja e opozitës: Akti i KiE zbulon fytyrën e qeverisë

Politikë

‘Anti-shpifja’ për shqyrtim në Komisionin e Venecias, ish-deputetja e opozitës: Akti i KiE zbulon fytyrën e qeverisë

Pasi Këshilli Europian kërkoi që paketa ‘Anti-shpifje’ të shkojë për shqyrtim në Komisionin e Venecias, vjen një reagim dhe nga ish-deputetja e LSI-së Kejdi Mehmetaj. Përmes një mesazhi Mehmetaj thekson...

200 lëkundje tërmeti në Turqi nga mbrëmja e djeshme

Globi

200 lëkundje tërmeti në Turqi nga mbrëmja e djeshme

Turqia është goditur nga një numër tërmetesh gjatë mbrëmjes së djeshme dhe ditës së sotme. Turqia ka përjetuar momente tmerri, gjatë natës së kaluar, teksa është goditur nga rreth 200...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!