I izoluar nga bota/ Realiteti i ishullit në Atlantikun e Jugut

E mërkurë, 12 February 2020 09:59

I vetmi ishull me popullsi të përhershme në arkipelag është Tristan. Ka disa shtëpi pritjeje dhe ndërtesa qeveritare atje, por nuk do të gjeni hotele ose apartamente.

Nomen est omen është emri për një pikë referimi në rastin e një prej ishujve më të izoluar në botë. Ishulli i paarritshëm është pothuajse po aq i largët nga Argjentina dhe Afrika e Jugut; ai i ngjan një shkëmbi me bimësi të mbetura në mëshirën e Atlantikut të Jugut të pafalshëm.

Është pjesë e arkipelagut Tristan da Cunha, që konsiderohet vendi më i largët në botë, dhe administrativisht i përket Shën Helenës, e cila është territor i Britanisë së Madhe.

Njerëzit që shkojnë atje, numri i të cilëve po rritet çdo vit – tërhiqen nga vetmia dhe ekskluzivja. Tristan da Cunha nuk është përcaktimi tipik i ishujve të parajsës me det të kaltër dhe rërë të bardhë, ku turistët pinë kokteje dhe rreziten gjatë gjithë ditës.

Moti është i paparashikueshëm dhe ishujt janë kryesisht maja vullkanesh me disa rrafshnalta ku nuk ndodh asgjë interesante. Varka të vogla mund të ulen në një pjesë të ngushtë të plazhit me rërë disa herë në vit kur rrymat e forta e lejojnë atë.

“Njerëzit nuk shkojnë në ishuj për të shijuar, por për t’i” pushtuar” ata dhe mburren se kanë vizituar një nga vendet më të izoluara në botë,” tha Chris Hoëarth nga Australia, i cili ka vizituar dy herë arkipelagun.

Arkipelagu përbëhet nga pesë ishuj. Tristan është kryesor dhe i vetëm i banuar; dhe Nightingale, dy ishujt e saj dhe të paarritshëm. I gjashti, Gough Island, është në parim pjesë e Tristan da Cunhe, por 400 kilometra nga ishulli kryesor është praktikisht më vete.

“Duket e paarritshme si një tortë gjigande martese; shkëmbinjtë që shkojnë drejt detit janë jashtëzakonisht të pjerrëta”, përshkruan biologu i ishullit Brian Gratëicke, një nga të paktët njerëz që mburret me vizitën në ishull.

Ishulli i paarritshëm arrihet me anije nga Afrika e Jugut, Cape Toën ose Ushuaia, por jo nga linja e rregullt e pasagjerëve, por me anije peshkimi, hulumtimi ose ngarkese. Rreth tetë ditë lundrimi do t’ju çojnë në Tristan da Cunhe.

Ata që vendosin të vizitojnë arkipelagun flenë në anije. Por para një udhëtimi të gjatë, është e nevojshme t’i kërkoni qeverisë leje për të vizituar ishullin.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Cigare kontrabandë, arrestohet shoferi i kamionit në Portin e Durrësit

Aktualitet

Cigare kontrabandë, arrestohet shoferi i kamionit në Portin e Durrësit

Policia Kufitare ka goditur një rast të kontrabandës me mallra që paguhet akcizë dhe të falsifikimit të dokumenteve duke proceduar penalisht një 39-vjeçar.. Shërbimet e Policisë Kufitare në Portin e Durrësit...

“Po më pyet dikush se sa vjeç jam”, Sazan Guri: E kënaq gruan, madje vënçe. Jam vegjetarian

Aktualitet

“Po më pyet dikush se sa vjeç jam”, Sazan Guri: E kënaq gruan, madje vënçe. Jam vegjetarian

Sazan Guri ka shpërndarë në faqen e tij të ‘Facebook’-ut një status plot me nota humori, ndërkohë që rrëfen sesi e koncepton ai moshën e tij. E ndër rreshta nuk mungojnë...

“Nuk kemi akoma datë, po përgatitemi për fazën 2”, kryeministri italian me deklaratë të fortë, si do bëhet lehtësimi i masave

Globi

“Nuk kemi akoma datë, po përgatitemi për fazën 2”, kryeministri italian me deklaratë të fortë, si do bëhet lehtësimi i masave

Asnjë tërheqje nga masat kufizuese për frenimin e përhapjes së koronavirusit, tani për tani asgjë nuk ndryshon. Lehtësimi do të bëhet sa më shpejt që të jetë e mundur. Kështu ka...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!