Sinjali misterioz ‘radio’ nga hapësira intrigon shkencëtarët

E mërkurë, 12 February 2020 10:49

Një sinjal radio, i kapur dhe regjistruar nga shkencëtarët në Kanada, përsëritet rregullisht. Origjina e saj aktualisht nuk dihet.

Nuk është i pari "shpërthim valësh i shpejtë i radios" i fiksuar nga shkencëtarët, por është më i befasishmi. Për herë të parë, studiuesit kanë arritur të vëzhgojnë një sinjal radio që përsëritet rregullisht, falë një teleskopi në Kanada, raporton e përditshmja angleze ‘The Independent’.

Këto "breshëri të shpejta të vallëve të radios", ose FRB për "Shpërthimin e shpejtë të radios", nuk janë të pazakonta. Që nga fillimi i zbulimit të tyre në vitin 2007, janë vërejtur më shumë se gjashtëdhjetë. Eshtë një grup i përqendruar i valëve të radios të kapëshme vetëm për disa milisekonda. Dhe një  blic i tillë milisekond lëshon të njëjtën sasi energjie si Dielli në 10,000 vjet.

Përsëritja e një prej këtyre "shpërthimeve të shpejta të radios" është pa dyshim atipike, por jo e re. Gjatë verës së vitit 2019, i njëjti teleskop Kanadez i quajtur CHIME kishte zbuluar një të tillë. Ishte zbulimi i dytë i tillë.

Risia këtë herë, dhe ajo që intrigon shkencëtarët, është rregullsia e përsëritjes, parashikueshmëria e saj. Sinjali i radios shfaqet çdo orë dhe intensivisht për katër ditë, përpara se të zhduket për dymbëdhjetë ditë. Pastaj ky cikël gjashtëmbëdhjetë ditor përsëritet. Kjo rregullsi është "një çelës i rëndësishëm për natyrën e këtij objekti", thonë studiuesit, në një artikull shkencor të botuar në faqen ArXiv.

Një origjinë ende e panjohur

Shkencëtarët po përpiqen të përcaktojnë origjinën e saktë të këtij sinjali radio. Një gjë është e sigurt: nuk vjen nga sistemi ynë diellor. Do të vinte nga një galaktikë masive, e vendosur më shumë se 500 milion vjet dritë nga e jona.

Astronomët gjithashtu nuk mund të shpjegojnë origjinën e FRB-ve. Disa kanë hedhur hipotezën e mesazheve jashtëtokësore, të tjerët mendojnë për një yll që zhduket në një vrimë të zezë. Por përsëritja e këtyre plasaritjeve i bën të pamundura shkaqe të tilla.

Sipas shkencëtarëve, parashikueshmëria e përsëritjes tregon më tepër se objekti në fjalë vjen nga një sistem binar, d.m.th. nga një sistem i organizuar rreth dy yjeve të ngjashëm me Diellin. Objektet e tjera në hapësirë ??kanë treguar karakteristika të ngjashme dhe gjenden në këtë lloj sistemi. Për shembull, mund të rrotullohet rreth një ylli, sinjali do të ishte i dukshëm kur objekti përballet me Tokën.

Ky zbulim mbetet shumë misterioz, por do të lejojë shkencëtarët të mësojnë më shumë rreth "shpërthimeve të shpejta valeve të radios" dhe një ditë ndoshta për të shpjeguar këtë fenomen.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Nuk lejohen të kalojnë kufirin/ Fëmijë, gra dhe burra kalojnë natën në të ftohtë mes Greqisë dhe Shqipërisë

Aktualitet

Nuk lejohen të kalojnë kufirin/ Fëmijë, gra dhe burra kalojnë natën në të ftohtë mes Greqisë dhe Shqipërisë

Vijon të jetë e rëndë dhe problematike situata me qytetarët shqiptarë, të bllokuar në pikën kufitare të Kapshticës. Gati 40 persona vazhdojnë të qëndrojnë mes kufirit shqiptaro grek teksa nuk lejohen...

Lajme të mira nga Franca, në 24 orë humbin jetën vetëm 441 persona. Ja sa ka shkuar numri i të infektuarve

Globi

Lajme të mira nga Franca, në 24 orë humbin jetën vetëm 441 persona. Ja sa ka shkuar numri i të infektuarve

Lajme të mira vijnë nga Franca sa i përket numrit të viktimave nga koronavirusi. Mediat vendase raportojnë se në 24 orë kanë ndërruar jetë 441 persona, një numër më i ulët se...

Pas kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar edhe e dashura e tij shtatzënë e infektuar me koronavirus

Globi

Pas kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar edhe e dashura e tij shtatzënë e infektuar me koronavirus

Carrie Symonds, e dashura e kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, konfirmoi se është prekur nga koronavirusi. Johnson vetë rezultoi pozitiv me koronavirus javën, ndërsa e dashura e tij, e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!