Psikologët tregojnë 4 arsyet pse nuk duhet të qëndroni miq me ish-in

Saturday, 23 November 2019 12:00

Sipas psikologëve, të qëndruarit mik me ish-in pas ndajres nuk është një ide e mirë. Pse? Për këto arsye:

Nuk mund të fikni papritur ndjenjat

Personat që mbeten miq me ish-at e tyre, zakonisht nuk duan t’i japin fund lidhjes në një mënyrë të ashpër dhe duan që të mos i shkëpusin marrëdhëniet menjëherë. Është e natyrshme të mos dëshironi të humbisni një person të rëndësishëm në jetën tuaj, por lidhja me ta pas ndarjes, do të bëjë të pamundur fshirjen e ndjenjave që keni për ta. Pasi të filloni të ndiheni rehat në shoqërinë e njëri-tjetrit, ato ndjenjat romantike mund të rikthehen, duke dalë në sipërfaqe edhe një herë.

Do jetë më e vështirë të vazhdoni jetën normalisht

Të qenit pranë ish-it gjatë gjithë kohë do ta bëjë më të vështirë largimin e ndjenjës nga ana juaj. Me fjalë të tjera, me siguri do të keni ndjenja të përziera që do ta bëjnë procesin e harresës më të vështirë. Pas një ndarje, njerëzve ju duhet kohë për t’u shëruar dhe për të reflektuar në një marrëdhënie dhe kjo bëhet më e vështirë nëse ish-at janë rreth e rrotull.

Ish-i juaj mund të jetë ende i dashuruar me ju

Kur një çift ndahet, zakonisht nuk është një vendim i ndërsjellë. Personi tjetër mund të kenë ndjenja dhe kjo mund të rishfaqë zjarrin në marrëdhënie, mirëpo një lidhje e konsumuar, nuk mund të ketë të ardhme. Është më mirë të mos i ushqeni shpresa të panevojshme, kur e keni ndarë mendjen që do t’i jepni fund.

Të qenit miq mund të jetë e dhimbshme

Le ta pranojmë, askush nuk i pëlqen të vëzhgojë nga rreshti i parë kur ish i tyre po gjen një dashuri të re dhe fillon një marrëdhënie të re romantike. Por nëse vendosni të mbeteni miq me personin me të cilin dikur ishit të dashur, përgatituni të merreni me këto lloj situatash që gjithmonë do të jenë të vështira dhe të dhimbshme për t’u parë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

Politikë

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

  Partia Demokratike i bëri thirrje prokurorisë që të hetojë në lidhje me rastin e mbylljes së kopshtit ‘4 Stinët’ në Tiranë, pas rasteve që u shfaqën me koronavirus. Në një dalje...

Nard Ndoka ironizon Ramën:Pse nuk bëhesh president i Flamurtarit

Politikë

Nard Ndoka ironizon Ramën:Pse nuk bëhesh president i Flamurtarit

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Nard Ndoka ka ironizuar me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, duke i thënë të bëhet president i Flamurtarit. Duke iu referuar deklaratës së kryetarit të PD, Lulzim...

Rakipi:Deklarata e Bashës, mjaft serioze! Rama kërkon garanci të mos marrë haraçin për gjithçka ka bërë!

Politikë

Rakipi:Deklarata e Bashës, mjaft serioze! Rama kërkon garanci të mos marrë haraçin për gjithçka ka bërë!

Gazetari Ylli Rakipi, ka qenë i ftuar në emisionin “Në fokus” në TV T, ku ka komentuar deklaratat e Lulzim Bashës, lidhur me një ofertë për pazar, që i ka...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!