Ja pse duhet t’i lani duart sa më shpesh, gjatë ditës

Premte, 17 Janar 2020 15:28

Higjiena e duarve, është shumë e rëndësishme për shëndetin tuaj, si te të rriturit ashtu dhe te fëmijët.

Larja e duhur e duarve me sapun, mund të reduktojë ndjeshëm rrezikun e përhapjes së mikrobeve dhe baktereve.

Hulumtimet kanë treguar se, 30% e njerëzve nuk e lajnë duart pasi shkojnë në tualet, më shumë se 50% nuk përdorin sapun kur lajnë duart, dhe 60% shpenzojnë më pak se 10 sekonda duke larë duart.

Por, ju duhet të dini që pastrimi mirë i duarve në të gjithë fazat e jetës, është çelësi i kontrollit për të mos përhapur infeksione. Njerëzit nuk janë të vetëdijshëm për vëllimin e baktereve që ata bartin si pasojë e mosndjekjes së rregullave të higjienës.

Për shembull, duke i larë duart siç duhet, fëmija juaj mund të reduktojë bakteret deri në 80%. Kjo është arsyeja pse inkurajohet që publiku të jetë më i vetëdijshëm dhe më i përgjegjshëm kur bëhet fjalë për larjen e duarve. Një këshillë e fundit është që të lani duart me sapun të paktën për 30 sekonda.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Kulturë

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Pershendetje!Quhem Dea Kodra,nxenese ne gjimnazin "Petro Nini Luarasi".Mu duk interesante teza e konkursit tuaj dhe ajo merr nje peshe dhe permase tjeter ne keto kohe te veshtira qe po kalon...

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

Politikë

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

  Përmes një video të publikuar në facebook, ish deputeti i PD-së, Luan Baçi shkruan se ndodhet pranë protestuesvë të Albpetrol. Baci thotë se ata po kërkojnë pagat që u takojnë...

U mbyll nga pandemia e COVID-19, hapet pas më shumë se 130 ditësh “La Scala” në Milano

Lifestyle

U mbyll nga pandemia e COVID-19, hapet pas më shumë se 130 ditësh “La Scala” në Milano

Pas më shumë se 130 ditësh mbyllje, për shkak të pandemisë së koronavirusit, shefi i ‘La Scala-s”, Dominique Meyer, rihapi dyert e teatrit milanez dhe mirëpriti spektatorët.“Hera e fundit që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!