Ornella Muti feston 65 vjetorin, fotot më të bukura mes karrierës dhe glamour

Hënë, 09 Mars 2020 13:48

E lindur në Romë në 1955 Francesca Romana Rivelli, ra në sy në moshën 14-vjecare nga regjisori Damianio Damiani, që e zgjodhi në filmin e tij ‘Gruaja më e bukur’.

Në 1974 ajo interpretoi në krah të Ugo Tognazzi në xhirimin e “Romanzo popolare”, një film dramatik i Mario Monicelli që i hapi dyert e kinemasë. Në vitet më pas ajo punoi me Vittorio Gassman, Gérard Depardieu, Marcello Mastroianni dhe Adriano Celentano.

Në 1980 ajo u zgjodh edhe nga Hollyëood me kolosalin “Flash Gordon”, dhe në 1984 interpretoi në krah të Jeremy Irons, Fanny Ardant e Alain Delon në filmin ‘Një dashuri e Sëann;. Në vitet e fundit ajo u kthye në shesh xhirime për Ëoody Allen (“To Rome with love”) dhe për regjisorin italian Paolo Virzi (Netë magjike), Domenico Fortunato (“Wine to love”) dhe Fabrizio Guarducci (“Mare di grano”).

Ornella Muti ka qenë e martuar dy herë, me aktorin Alessio Orano dhe me Federico Fachinetti.

Artistja ka tre fëmijë, Naike, që e ka me Oranon, Andrean dhe Carolinan, që kanë lindur nga martesa me Fachinetti.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

Politikë

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

  Këshilli i Lartë Gjyqësor ka publikuar dje vendimin për largimin nga detyra të anëtarit të Gjykatës së Lartë, Ardian Dvorani. Vendimi për Dvoranin u mor më 11 qershor, ndërsa dje...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!