Presidenti pranë njerëzve, Rilindjes i mbeti Spiropali

Hënë, 02 December 2019 18:29

Tragjedia e ndodhur e 26 nentorit de fakto ishte e paralajmëruar. Ishte presidenti I Republikës Ilir Meta I cili bazuar ne deklaratat e specialistit, sizmiologut greke paralajmëroi institucionet të ishin vigjilente. Kreu I Shtetit nuk bërë as më pak dhe as më shumë vec detyrën e një shtetari të ndershëm dhe të përgjegjshëm ndaj qytetarëve të vet duke iu kërkuar institucioneve përgjegjëse të gjendeshin në gatishmëri. Pavarësisht kësaj, ajo cfarë ndodhi dhe pamë që ne momentet e para të tragjedisë ishte fakti që institucionet e mbushura me militant të Rilindjes ishin inekzistente dhe nuk arritën të jenë në lartësin e detyrës. Madje për fat të keq edhe ato pak profesionistë që janë në sistem u gjendën të shtangur për faktin sepse nuk kanë mjetet e duhura për të marrë pjesë në operacionet e kërkim shpëtimit. Madje dhe për një qen na u desh ardhja e vëllezërve nga Koosva.

Por edhe kur kanë kaluar 6 ditë nga tragjedia ndryshe nga kryeministri klloun, I cili mbeti duke bërë spektakle në media,Presidenti I Republikës Ilir Meta vazhdon të jetë pranë njerëzve. Kujtojmë faktin që Presidenti prej korrikut ka qenë I bashkuar njësh me shqetësimin qytetar, ndryshe nga kreu I organizatës Rilindje Edi Rama dhe ushtrisë së tij të cilët iu sulën kreut të Shtetit. Njëri prej kasnecëve ishte dhe Elisa Spiropali teksa ironizonte presidentin për deklaratën e bërë. Sot kur gjëma ka ndodhur të gjithë rilindasit kanë mbetur të shtangur, madje nuk I dalin zot asnjë halli qytetar, dhe Presidenti Ilir Meta vazhdon që nga orët e para të mëngjesit të 26 nëntorit të jetë pranë njerëzve të kapluar nga halli, të cilët gjenden mes katër rrugëve nga papërgjegjshmëria e qeverisë dhe keqmenaxhimi I situsatës.

Modifikuar më E mërkurë, 04 December 2019 08:34

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zyrtare/ Coronavirusi shtyn derbin e Italisë, Juventus-Inter do të luhet më 13 maj!

Sport

Zyrtare/ Coronavirusi shtyn derbin e Italisë, Juventus-Inter do të luhet më 13 maj!

Janë shtyrë 5 ndeshje të Serie A, të planifikuara për tu luajtur këtë fundjavë. Për shkak të Koronavirus ishte vendosur që të gjitha ndeshjet në Serie A të luheshin me dyer...

Humb jetën deputeti i prekur me koronavirus, Irani me shpërthimin më të shpejtë të virusit merr masa urgjente

Globi

Humb jetën deputeti i prekur me koronavirus, Irani me shpërthimin më të shpejtë të virusit merr masa urgjente

Një deputet i sapo zgjedhur i parlamentit të Iranit ka humbur jetën si pasoje e koronavirusit të ri raportuan mediat ne Teheran. Mohammad Ali Ramazani Dastak, humbi jetë mëngjesin e...

‘Ethet’ e koronavirusit, vajza që vinte nga Milano, punonjësi i aeroportit dhe një tjetër shqiptar nga Bergamo, rezultuan negativ

Aktualitet

‘Ethet’ e koronavirusit, vajza që vinte nga Milano, punonjësi i aeroportit dhe një tjetër shqiptar nga Bergamo, rezultuan negativ

Kur shumë vende janë nën ‘ethet’ e koronavirusit, fatmirësisht Shqipëria deri më tani nuk ka asnjë rast. Ministria e Shëndetësisë raportoi sot se 3 persona që dyshoheshin se mund të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!