Tërmeti nxori në pah korrupsionin e Ramës

Hënë, 02 December 2019 17:41

Tërmeti i 26 nëntorit vetëm sa e nxori në pah korrupsionin e Ramës dhe kryebashkiakëve të tij të rilindjes për mënyrën e dhënies së lejeve të ndërtimit dhe cilësinë e përdorur në to.
Ky tërmet, fatkeqësisht me 51 viktima, zbuloi se dhjetëra banesa që u rrëzuan nga tërmeti, kishin një cilësi shumë të dobët ndërtimi, por pavarësisht kësaj, ishin cilësuar si të “sigurta” nga grupet shtetërore të vlerësimit.
Jo pak herë, Rama është shigjetuar për korrupsionin galopant në dhënien e lejeve të ndërtimit. Ramës i interesonte vetëm përqindja, 20%, ka qenë shuma e cila flitej jo vetëm korridoreve të Bashkisë së Tiranës, por edhe në media u denoncua nga ndërtues.
Ky tërmet i zbuloi të palarat këtij njeriu. Intervista në emisione të mediave të drejtuesve të rilindur të instituteve të ndërtimit të Ramës na tregoi lulëzimin e një fenomeni ne vend, atë të inspektimit të godinave nga inxhinierë privatë që punësoheshin dhe paguheshin prej ndërtuesve, dhe kjo i nxiste që t`i deklaronin banesat të sigurta, edhe kur ato nuk ishin të tilla.
Shteti “serioz” që pretendon Rama në këtë rast vetëm rrinte në zyra dhe merrte “thërrimet” që mbeteshin nga torta e e madhe që i dërgohej sulltan Ramës.

Modifikuar më Hënë, 02 December 2019 21:31

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Atentati në Laç/ Vrasësit veshur si policë morën peng fëmijët e Paulin Markut. U qëllua me plumba blindshpues, hetohen lidhjet e biznesit në Maltë

Aktualitet

Atentati në Laç/ Vrasësit veshur si policë morën peng fëmijët e Paulin Markut. U qëllua me plumba blindshpues, hetohen lidhjet e biznesit në Maltë

Ora shënonte 22:30 e mbrëmjes të së shtunës kur 4 persona të veshur me uniformë policie, të maskuar dhe të armatosur rëndë zbarkuan përpara hotel A&A në Laç, ku në...

Të mbrohemi nga kori i korbave?!

Bota Shqiptare

Të mbrohemi nga kori i korbave?!

Nga Skënder MULLIQI Moti po jetojmë në iluzione së në Kosovë do të bëhët mirë. Moti janë lënë anash proceset demokratike dhe shteti ligjor. Kurrë deri më sot nuk patem...

Djegia e afatit/Soreca:Një marrëveshje e menjëhershme në Këshillin Politik është e arritshme, duhet tani për të filluar negociatat

Politikë

Djegia e afatit/Soreca:Një marrëveshje e menjëhershme në Këshillin Politik është e arritshme, duhet tani për të filluar negociatat

  Ambasadori i BE, Luigi Soreca kërkon menjëherë një marrëveshje në Këshillin Politik. Soreca thotë se ajo është e arritshme dhe duhet patjetër tani për të filluar negociatat. Soreca thotë se Reforma...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!