INDEPENDENT:Trump kërkon që Obama të dëshmojë në Senat mbi teorinë e komplotit 'Obamagate'.

Saturday, 16 May 2020 20:13

Donald Trump po i ushtron presion Kryetarit të Gjykatës së Senatit Lindsey Graham për të thirrur ish-presidentin Barack Obama ,për të dëshmuar ne lidhje me komplotin për të dëmtuar kandidaturën e tij për vitin 2016, pastaj me vone presidencën e tij.

"Nëse unë do të isha senator ose kongresmen, personi i parë që do të thërrisja për të dëshmuar për krimin më të madh politik dhe skandalin në historinë e SHBA, nga FAR, është ish-presidenti Obama. Ai dinte gjithçka. Bëni atë qe duhet te beni @LindseyGrahamSC, thjesht bëjeni .Trump: "Nuk ka më Z.Djalosh i kendshem. Nuk ka më bisedë!"
Presidenti e hoqi me pas atë postim ne tweeter disa minuta para se zëdhënësi i tij i lartë, Kayleigh McEnany, u shfaq në Fox News për të quajtur konspiracionin e pretenduar "skandalin më të madh politik në histori".

Mesazhet e Shtëpisë së Bardhë të enjten erdhën një ditë pasi republikanët e Senatit lëshuan dokumente që tregojnë një listë të ish zyrtarëve të administratës së Obamës, të cilët kërkuan të "demaskojnë" personin në anën tjetër të thirrjeve telefonike me ambasadorin e atëhershëm të Rusisë në Uashington. Ai person doli të ishte Michael Flynn, këshilltari i fushatës së Z. Trump në vitin 2016 dhe këshilltari i parë i sigurisë kombëtare.

Z. Trump u bashkua me republikanët e Senatit të Mërkurën në përleshjen e ish-zyrtarëve të administratës së Obamës, duke përfshirë armikun e tij të përgjithshëm të zgjedhjeve 2020 Joe Biden, se ishin përfshirë në një komplot "masiv" për ta hequr atë.

Republikanët përshkojnë teorinë e re të 'Obamagate' të Trump me hedhjen e dokumenteve

Cdarë është 'Obamagate'? 3 gjëra për të ditur në lidhje me fiksimin e fundit të Trump
"Moskënaqësia është një gjë masive," tha ai për ish nënkryetarin dhe të tjerët në administratën e mëparshme duke kërkuar të zbulojnë se kush ishte në anën tjetër të thirrjeve telefonike me ambasadorin e atëhershëm të Rusisë në Shtetet e Bashkuara. Rezulton se ishte Michael Flynn, këshilltari i tij i fushatës për vitin 2016 dhe këshilltari i parë i sigurisë kombëtare.

Megjithatë, disa aleatë të Obamës thonë se teoria e komplotit ka shumë hije dyshimi. Një, thonë ata, është presidenti i atëhershëm Obama duke i thënë zotit Trump në fund të vitit 2016 kur ai ishte president i zgjedhur se kishte shqetësime në lidhje me zotin Flynn që merrte rolin e këshilltarit të sigurisë kombëtare.

Presidenti dhe senatorët e GOP po bëjnë presion ndaj ish-zyrtarëve për të shpjeguar pse ata shtynë të mësojnë se me kë po bisedonte ish-ambasadori rus, Sergey Kislyak, midis dhjetorit 2016 dhe fillimit të janarit 2017. Kjo ishte dritarja e kohës gjatë së cilës zoti Trump ishte në faza e tranzicionit nga fitimi i zgjedhjeve të vitit 2016 në të cilin betohen.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vetmitari i dashurisë dhe “Anja” e Ahmet Prençit - Arben Çejku

Kulturë

Vetmitari i dashurisë dhe “Anja” e Ahmet Prençit - Arben Çejku

(Shënim për Romanin “Anja”, botuar nga WestPrint) Sapo kam përfunduar së lexuari romanin “Anja” të shkruar nga Ahmet Prençi, autor i një vëllimi të shkëlqyer poetik (Udhë në pasqyrë - 2016)...

Sulmi me armë në Tushemisht,ish-deputeti i PD:Biznesi i terrorizuar, Rama po kthen Pogradecin nga qyteti i Lasgushit, në qytetin e kamorrave

Politikë

Sulmi me armë në Tushemisht,ish-deputeti i PD:Biznesi i terrorizuar, Rama po kthen Pogradecin nga qyteti i Lasgushit, në qytetin e kamorrave

  Ish-deputeti i PD Klevis Balliu ka reaguar në lidhje me ngjarjen e ndodhur sot në Tushemisht ku u sulmua me armë një hotel.Ish-deputeti Klevis Balliu deklaroi nga Pogradeci se biznesi...

Tritan Shehu:Qeveria vazhdon te bllokoje laboratoret per aresye te “erta”!

Politikë

Tritan Shehu:Qeveria vazhdon te bllokoje laboratoret per aresye te “erta”!

Qeveria vazhdon te bllokoje laboratoret per aresye te “erta”!Cuditerisht mbas vendimit te “clirimit” te laboratoreve nga pengesat anti shkencore e ndesh me te drejtat e qytetareve per testimet Covid“, vendosen...