'Washington Post':Protestuesit shqiptarë përplasen me policinë

Hënë, 18 May 2020 09:45

Jehona e ngjarjeve të sotme në Tiranë, ku në orët e para të mëngjesit, qeveria arriti të shembë Teatrin Kombëtar, ka kaluar edhe oqeanin.

Media prestigjoze amerikane, "Washington Post" i ka dedikuar një artikull nën titullin "Protestuesit shqiptarë përplasen me policinë për teatrin".

“Policia largoi nga ndërtesa një grup artistësh dhe disa drejtues të opozitës mëngjesin e së dielës përpara se makineri të rënda të nisnin shembjen e saj.

Vendimi i qeverisë për shkatërrimin e Teatrit të vjetër Kombëtar, të ndërtuar nga italianët kur ata pushtuan Shqipërinë gjatë Luftës së Dytë Botërore, u kundërshtua nga artistë dhe të tjerë që kërkonin rinovimin e tij.

Një politikan i opozitës tha se 30 persona, përfshirë një gazetar, u arrestuan nga policia. Autoritetet nuk kanë komentuar mbi këtë raport.

Ajo shkruan më tej se "pamjet televizive treguan Monika Kryemadhi, drejtuese e një partie opozitare dhe bashkëshorte e presidentit të vendit, duke u futur në një makinë të policisë. Pozita e presidentit në Shqipëri është më së shumti një post ceremonial.

Kreu Partisë Demokratike dhe lideri i opozitës, Lulzim Basha, i bëri thirrje qytetarëve të rrëzonin qeverinë për shkatërrimin e teatrit.

Kujtojmë se, pas gati tre vitesh protestë dhe rezistencë për mbrojtjen e Teatrit Kombëtar nga artistët, intelektualët dhe shoqëria civile, në orët e para të mëngjesit të sotëm ka nisur dhe shembja e kësaj godine”, shkruan The Washington Post.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

PRESIDENTI I REPUBLIKES DUHET URGJENTISHT TE MBLEDHE KESHILLIN E SIGURISE KOMBETARE PER SITUATEN E COVID PASI SITUTA ESHTE JASHTE KONTROLLI!

Politikë

PRESIDENTI I REPUBLIKES DUHET URGJENTISHT TE MBLEDHE KESHILLIN E SIGURISE KOMBETARE PER SITUATEN E COVID PASI SITUTA ESHTE JASHTE KONTROLLI!

Aleksander Biberaj   PRESIDENTI I REPUBLIKES DUHET URGJENTISHT TE MBLEDHE KESHILLIN E SIGURISE KOMBETARE PER SITUATEN E COVID PASI SITUTA ESHTE JASHTE KONTROLLI! GJITHASHTU PRESIDENTI I REPUBLIKES DUHET TE KRIJOJE NJE KOMISION...

“Vrasësi më i madh mes nesh është…”, shkrimtarja Flutura Açka nxjerr fotot: Kush mban përgjegjësi për të sëmurët e asaj dite?

Kulturë

“Vrasësi më i madh mes nesh është…”, shkrimtarja Flutura Açka nxjerr fotot: Kush mban përgjegjësi për të sëmurët e asaj dite?

  Shkrimtarja Flutura Açka, thotë se është ndjerë e shqetësuar nga sjellja e qytetarëve, e institucioneve shtetërore, në këtë periudhë ku koronavirusi po kërcënon jetët tona dhe po rrezikon mbingarkesën e...

Harry dhe Meghan nuk gjejnë qetësi, largohen nga Los Angeles, blejnë shtëpi në Santa Barbara

Lifestyle

Harry dhe Meghan nuk gjejnë qetësi, largohen nga Los Angeles, blejnë shtëpi në Santa Barbara

  Në kërkim të normalitetit. Është kjo baza e transferimeve të vazhdueshme për Harry dhe Meghan. Në më pak se 7 muaj, që kur kanë braktisur titujt zyrtare dhe Mbretërine Bashkuar...