Zvarranikët e Rilindjes dhe gënjeshtra me urdhrin e ministrit Leskaj

Hënë, 18 May 2020 09:43

Sot ne kete dite te rende te vdekjes se demokracise dhe vulosjes me dhune dhe gjak te diktatures nuk kishin sesi te mungonin zvarraniket e rilindjes qe u duhej qofte edhe nje genjeshter e mashtrim per te perligjur shembjen e Teatrit Kombetar.
Nuk ka pushuar dhuna ,mashtrimi ,genjeshtra rrahja, burgosja ,por zvarraniket kete e kane kohe te arte. Edhe tani qe po shkruajme keto rreshta tek teatri po vazhdon nje tmerr qe edhe sigurimi i shtetit do e kishte zili. Edhe bota e qyteteruar perendimore dhe njerezit e saj me integritet kane reaguar , dhe jo vetem per teatrin por edhe per aktet e shemtuara qe po kryen ne ate tashme fushe beteje midis nje sekti monstruoz dhe qytetareve e artisteve.

Zvarraniket qe ushqehen ne ujerat e ndenjura dhe pusetave te rilindjes na kishin zbuluar nje marifet sot ku kishin nje urdher te Ish ministrit te PD per kulturen Z.Bujar Leskaj ne vitin 2007.
Ministri i asaj kohe i kultures ka bere nje akt i cili edhe sot e kesaj dite e ka mbrojtur teatrin dhe nje pjese te mire te asaj liste nga marrezite e cmendurise te nje njeriu dhe te te gjithe sektit qe ka mbledhur rreth vetes. Ai ndermori inciativen e hartimit te listes se monumenteve te kultires dhe nuk eshte aspak e vertete ,por eshte nje genjeshter mashtrimi i zvarranikeve te rilindjes me urdhrin e tij te dates 5.03.2007. Lista e pergatitur nga Instituti i Monumenteve te Kultures se asaj kohe ne piken 44 e ka te shkruar "kompleks ndertimor".

Me harten e marre ne zyren e regjistrimit te pasurive po ia japim sot qytetareve ,kuptohet qe rruga Murat Toptani nuk ka tjeter numer 2 pra eshte Teatri Kombetar. Ekziston edhe nje version i urdhrit ku eshte qartesuar sic shikohet edhe ne dokumentet perkatese me shkrim dore.
Perpjekjet qesharake per ta hedhur diku tjeter aktin kriminal, nuk kane as fantazi se ja kane erresuar syte droga the paraja jo vetem sektit por edhe zvarranikeve qe ju sherbejne. Me dokumenta te qarta te zyrave shteterore vertetohet furtuna ne vote qe donin te ngrinin sot .Po me Bujar Leskaj kishin tjeter problem.
Kryetari i KLSH me seriozitetin dhe integritetin personal e te detyres dje ju ka bere te qarte se :

“Gjykata Kushtetuese ka vendosur që të marrë në shqyrtim paraprak kërkesën e presidentit të Republikës për të shfuqizuar ligjin special që i hap rrugë shembjes së Teatrit Kombëtar dhe ndërtimit të kullave në pronën publike dhe mbi këtë bazë u ka kërkuar Kuvendit, Këshillit të Ministrave Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë, Ministrisë së Kulturës dhe Bashkisë së Tiranës të japin argumetet mbi hartimin dhe miratimin e këtij ligji special.
KLSH përpiqet që të ruaj dhe të parandalojë kryetarin e bashkisë dhe këshillin bashkiak të Tiranës nga veprimet dhe vendimmarrjet e pabazuara ligjërisht dhe mungesës së vendimit të Gjykatës Kushtetuese, gjë që mund të sjellë pasoja të rënda financiare dhe sociale"

Ky ishte problemi me Bujar Leskaj dhe jo urdhri i tij i rregullt por zvarraniket e rilindjes ne media kerkonin edhe te baltosnin nje tjeter qeveri per krimet e rilindjes dhe nderkohe te godisnin Bujar Leskaj per te verteten e madhe qe tha dje. Urdhri eshte i qarte harta flet vet.

Edhe nje ceshtje tjeter qe zvarraniket e dine mire bashke me ustallaret e droges dhe kullave.
Nese nuk do te ishte ne listen e monumenteve te kultures dhe e ka hequr Bujar Lesakj perse e pati te nevojshme Edi Rama qe me VKM e vitit 2017 ta hiqte nga lista e monumenteve te kultures?
Kriminele, mjerane ,sherbetore dhe zvarranike, ku llogjiken ua kan4 zene shifrat e parave te droges dhe patetike e medioker u kerkojne te fshehin krimin ne diten per diell

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vetmitari i dashurisë dhe “Anja” e Ahmet Prençit - Arben Çejku

Kulturë

Vetmitari i dashurisë dhe “Anja” e Ahmet Prençit - Arben Çejku

(Shënim për Romanin “Anja”, botuar nga WestPrint) Sapo kam përfunduar së lexuari romanin “Anja” të shkruar nga Ahmet Prençi, autor i një vëllimi të shkëlqyer poetik (Udhë në pasqyrë - 2016)...

Sulmi me armë në Tushemisht,ish-deputeti i PD:Biznesi i terrorizuar, Rama po kthen Pogradecin nga qyteti i Lasgushit, në qytetin e kamorrave

Politikë

Sulmi me armë në Tushemisht,ish-deputeti i PD:Biznesi i terrorizuar, Rama po kthen Pogradecin nga qyteti i Lasgushit, në qytetin e kamorrave

  Ish-deputeti i PD Klevis Balliu ka reaguar në lidhje me ngjarjen e ndodhur sot në Tushemisht ku u sulmua me armë një hotel.Ish-deputeti Klevis Balliu deklaroi nga Pogradeci se biznesi...

Tritan Shehu:Qeveria vazhdon te bllokoje laboratoret per aresye te “erta”!

Politikë

Tritan Shehu:Qeveria vazhdon te bllokoje laboratoret per aresye te “erta”!

Qeveria vazhdon te bllokoje laboratoret per aresye te “erta”!Cuditerisht mbas vendimit te “clirimit” te laboratoreve nga pengesat anti shkencore e ndesh me te drejtat e qytetareve per testimet Covid“, vendosen...