Presidenti institucional dhe kushtetues përballë një sekti të rrezikshëm

Saturday, 23 May 2020 10:06

Platforma e propozuar nga presidenti i Republikes Z.Ilir Meta , si iniciative ka vlere te jashtezakonshme po te gjykojme momentet ne te cilat ndodhet vendi. Mbi te gjitha eshte brenda kuadrit ligjor dhe kushtetues, lidhur me iniciativat e presidentit ne kohe krizash dhe per te qene mbi palet. Por duhet theksuar se gjate gjithe kronologjise se ngjarjeve me te cilen eshte ndeshur presidenca e Ilir Metes qendrimi i tij ka qene nje qendrim korrekt, institucional dhe bazuar teresisht mbi kushtetute dhe vetem mbi kushtetutë.

Presidenti Ilir meta ne ceshtjen e reformes ne drejtesi vinte me CV e Kryetarit te Kuvendit, Ilir Meta i cili vulosi konsensusin e parlamentit me 140 vota per ndryshimet lidhur me reformen ne drejtesi .Ky eshte nje fakt dhe nuk ka rilindas apo sherbetor i tyre qe ta mohoje. Ngjarjet dhe faktet qe rrodhen me pas i dime te gjithe. Presidenti i Republikes Ilir Meta gjate presidences se tij pati fatin e mbare apo te mbrapsht te ndeshej me nje grusht shteti per kapjen e reformes dhe te Gjykates Kushtetuese. Presidenti i ka bere me mijera here prezent faktet sesi rilindja injektoi virusin Ardian Dvorani ne shkaterrimin e te gjithe procesit per Gjykaten Kushtetuese dhe kapjen e saj. Te gjjtha keto dihen dhe jane vecse nje vlere e shtuar e presidences se Ilir Metes. Por sot nje levizje tjeter e tij jep nje vlere te jashtezakonshme kesaj presidence jo vetem per vertetesine e fakteve , jo vetem per udhen ku duhet ecur por ajo sot ishte nje lakmues i forte qe nxori ne pah edhe me shume, edhe me forte ganksterizmin e nje sekti te rrezikshem kunddrejt shtetit .
Kryeshefi i rilindjes e kaloi diten gjysmen duke genjyer dhe gjysmen tjeter duke mbuluar genjeshtrat ,por ngado ku kthehej perplaste koken forte tek platforma presidenciale me 14 pika.Aktet e Presidentit te Republikes per cilindo qe do te shohi te verteten ne sy kane qene kushtetuese dhe insituticionale. Aktet e sektit te rilindjes dhe kryeshefit te saj qe nga ardhja ne pushtet e mbi te gjitha tek reforma ne drejtesi kane qene banditeske dhe reforma eshte pare si nje super koncension ku tashme nuk vidhen thjesht leke por duhen mbrojtur shumat marramendase qe jane fituar brenda vendit dhe jane mbyllur diku offshore. Por kryerilindasi harron qe me gjithe ganksterizmin e vete ndonje dite te bukur mund te kopsitet dhe ndonje dosje jashte vendit dhe kjo e nervozon, kjo i rri mbi koke si 'Shpata e Demokleut'.
Gjithsesi sot mashtroi si cdo dite, por nuk pati mundesine dhe luksin te fshihej pas ndonje faktori nderkombetar.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tërmet me madhësi 4.2 Righter në Kassos të Greqisë

Globi

Tërmet me madhësi 4.2 Righter në Kassos të Greqisë

GREQI Një tërmet me madhësi 4.2 i shkallës Righter ka tronditur lokalitetin e Kassos në Greqi. Instituti Gjeodinamik i Athinës ka lajmëruar se tërmeti tronditi Kassos këtë të shtunë në orën 17:58...

Zenelaj i shkruan Veliut: S'je në 1945, se mamaja e djalit 'na paska' një dajo me Ballin

Politikë

Zenelaj i shkruan Veliut: S'je në 1945, se mamaja e djalit 'na paska' një dajo me Ballin

Gentian Zenelaj, aktori i mirënjohur humorit, i ka dërguar një mesazh kreut të Policisë së Shtetit, Ardi Veliut.Zenelaj, si prind kësaj radhe më shumë se sa figurë publike, i ka...

Protestuesit djegin edhe selinë e CNN

Globi

Protestuesit djegin edhe selinë e CNN

  Protestuesit u përleshën sërish me policinë në disa shtete amerikane, për të katërtën ditë radhazi, lidhur me vrasjen e një afro-amerikani të paarmatosur gjatë një arrestimi nga policia në Minneapolis...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!