Në Bosnje Hercegovinë u arrestua kryeministri për korrupsion.Po Rama dhe Manastirliu?

Hënë, 01 June 2020 08:27

Kryeministri i Federatës Boshnjako-Kroate në Bosnje e Hercegovinë, Fadil Novaliç se bashku me nje zyrtar te larte, është ndaluar nga autoritetet pas dyshimeve për korrupsion në lidhje me blerjen e 100 respiratorëve nga Kina për pacientët me koronavirus.
Shërbimi i Ballkanit të REL-it ka kuptuar përmes një burimi se të ndaluarit dyshohen për pastrim parash, falsifikim të dokumenteve dhe keqpërdorim të detyrës zyrtare.

Ndersa ne Shqiperi,pas denoncimeve te bera nga Ish kryeministri Sali Berisha dhe nga opozita ,mësohet se ka nisur hetimi mbi prokurimet e Ministrisë së Shëndetësisë për blerje materialesh mjekësore gjatë së pandemisë, por ende asnje i ndaluar.
Opozita denoncoi më 6 prill tendera korruptiv me kontrata sekrete, për blerjen me dy- katër herë më shtrenjtë të mjeteve mbrojtëse për mjekët, teste dhe respiratorëve.
Gjate pandemise ne Shqiperi;
Respiratorët e oksigjenit u blenë me dyfishin e çmimit të tregu.
Qeveria bleu 178 mijë maska me 8 mijë lekë copën, kur në farmaci ato kushtojnë 4 mijë lekë.
Qeveria bleu veshje spitalore me 28 euro, kur në treg kushtojnë gati 3 herë më pak, 9.6 euro
Qeveria bleu mbrojtëse për sytë me dyfishin e çmimit të tregut, nga 2.9 euro i bleu me 6 euro copën
Qeveria edhe maskat spitalore i bleu me çmime të dyfishuara, nga 3.8 euro që janë në treg me 8 euro.
Per vjedhjet ne kohe pandemie ne Bosnje Hercegovine u arrestua kryeministri dhe zyrtare te tjere te larte .Po Edi Rama dhe Ogerta Manastirliu kur do te arrestohen?

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Një vatër e re zjarri rrezikon banesat e Rrethit të Epër në Lezhë

Kronikë

Një vatër e re zjarri rrezikon banesat e Rrethit të Epër në Lezhë

  Një vatër e re zjarri rrezikon banesat e Rrethit të Epër të Lezhhës. Edhe pse nga forcat zjarfikëse është tentuar të ndërpritet vijimi i tij, ka qenë e pamundur, madje duke...

Manjani:Rama ndau popullin nga Perëndimi, kurse fryma do merret me leje nga shteti

Politikë

Manjani:Rama ndau popullin nga Perëndimi, kurse fryma do merret me leje nga shteti

  Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, përmes një arsyetimi të detajuar për qeverinë ”Rama 2”, ka renditur disa arsye për ata shqiptarë që sipas tij, ende besojnë dhe votojnë për Edi...

”Ora News” e gjithë shqiptarëve,qytetari:Shteti po bën sjellje diktatoriale

Politikë

”Ora News” e gjithë shqiptarëve,qytetari:Shteti po bën sjellje diktatoriale

  Një qytetar tjetër ka marrë në telefon në emisionin “Ora Juaj” dhe është shprehur se është i privilegjuar që ndjek një media si Ora News dhe ky televizion nuk është...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!