Fati i trishtë i maturantit: si vlerësimi i gabuar i një litote të prish jetën

Saturday, 13 June 2020 09:25

Nga Artan Fuga - 13/06/2020
Mos të mendojë kush që maturantët protestojnë dhe janë të pakënaqur thjesht për cilësinë e pyetjeve të provimit të gjuhës shqipe dhe të letërsisë! Kur lexova sesi dje politikanë të ndryshëm merreshin me anët teknike të tezës të letërsisë, nga politikanë ktheheshin në specialistë gramatike, zura kokën me duar! Pavarësisht si e shprehin stresin e tyre të tmerrshëm, që pashë të shprehur dje.

Qesharakja, e papranueshmja, e hidhura, abuzimi me ta, loja e shoqërisë me ta, është se kanë ndërtuar një sistem arsimor, që po qe se maturanti ngatërron në një orë të caktuar të një dite të vitit, qoftë vetëm një pasthirmë me një apostrof, nuk di mirë kuptimin e një fjale dialektale në pogradecisht, nëse ku e di unë, litotën gabimisht e klasifikon si metaforë, atë çast ke ikur ta zemë nga mjekësia si formim universitar - në sociologji, nga zooveterinaria - në stomatologji, nga informatika - në ekonomi.

Me një fjalë për një sekondë dhe për gjëra fare pa vlerë, të ka ndryshuar jeta; njerëzit që do të njohësh, profesioni që do të bësh, gjithçka për të gjithë shekullin!

 

Të hedh ministria nga t'ia dojë qejfi, të hedh pushteti nga t'ia dojë vullneti i çmendur. Si thoshte ai filmi socialist: Neimin e hedhin në Kurbnesh!

Nga ky budallallik, nga kjo skizofreni institucionale, nga kjo poshtërsi e filozofisë së jetës, nga kjo tallje dhe lojë nervash me maturantët, del sot e gjithë drama e tyre!

Kjo ishte metoda e kohës së totalitarizmit që na jepte ankth, stres, na përkulte, na përulte para atij pushteti kur pikërisht ishte koha për t'u rritur si filiza të lirë!

Kjo metodë e ndyrë përdoret edhe sot ndaj tyre, i mban në zap, i kthen në anëtarë forumesh rinore partiake, i bën servilë dhe të mpirë nga ana sociale, prodhon dukurinë e vjedhjes dhe hajdutllikut duke i nxitur ata drejt egos të sëmurë, kontrollon politikisht ata dhe prindërit e tyre, e bën mësuesin a mësuesin Lucifer që të shkatërron jetën, kasap pa dashje, shkatërron mekanizmin e vërtetë të seleksionit të vlerave, u jep stresin e rëndë kriminal që pashë të skalitur në fytyrat dhe sjelljen e tyre të dlirë në rrugën e Durrësit,
dhe prandaj unë i kuptoj, i mbështes, u qaj hallin dhe bërtas:

Mjaft lozët me nervat e tyre, me dinjitetin e tyre! Me fatin e tyre në jetë!

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Një vatër e re zjarri rrezikon banesat e Rrethit të Epër në Lezhë

Kronikë

Një vatër e re zjarri rrezikon banesat e Rrethit të Epër në Lezhë

  Një vatër e re zjarri rrezikon banesat e Rrethit të Epër të Lezhhës. Edhe pse nga forcat zjarfikëse është tentuar të ndërpritet vijimi i tij, ka qenë e pamundur, madje duke...

Manjani:Rama ndau popullin nga Perëndimi, kurse fryma do merret me leje nga shteti

Politikë

Manjani:Rama ndau popullin nga Perëndimi, kurse fryma do merret me leje nga shteti

  Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, përmes një arsyetimi të detajuar për qeverinë ”Rama 2”, ka renditur disa arsye për ata shqiptarë që sipas tij, ende besojnë dhe votojnë për Edi...

”Ora News” e gjithë shqiptarëve,qytetari:Shteti po bën sjellje diktatoriale

Politikë

”Ora News” e gjithë shqiptarëve,qytetari:Shteti po bën sjellje diktatoriale

  Një qytetar tjetër ka marrë në telefon në emisionin “Ora Juaj” dhe është shprehur se është i privilegjuar që ndjek një media si Ora News dhe ky televizion nuk është...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!