Der Standard:Thaçi mbajti peng Kosovën, ishte gati të dorëzonte Veriun

Premte, 26 June 2020 14:41

 

Kreu i shtetit kosovar, Hashim Thaçi, e mbajti peng vendin e tij për një kohë të gjatë për shkak të të kaluarës së tij të luftës

Nga Adelheid Woelfl, Der Standard
Reagimi i presidentit ishte sfidues dhe i ngathët. Pasi prokuroria publikoi të mërkurën një akuzë gjithëpërfshirëse për krime lufte kundër liderit kosovar, Hashim Thaçi, ai postoi emblemën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Facebook.

Edhe pse një gjyqtar duhet të konfirmojë akt-akuzën, dorëheqja e menjëhershme e Thaçit nga presidenca do të ishte e përshtatshme.

 

Ish-komandanti i UÇK-së e ka mbajtur vendin e tij peng për një kohë të gjatë për shkak të të kaluarës së tij në luftë. Për të mos dalë në gjyq, ai madje ishte gati të dorëzojë te Serbia edhe Kosovën e Veriut- një hap antikushtetues, duke hequr në këtë mënyrë dorë nga ideja e një shteti shumetnik. Thaçi i ka tradhtuar prej kohësh kosovarët.

Akuzat kundër tij, të përfunduara që në prill, duket se janë publikuar tani për shkak se Thaçi ishte nisur për një takim në Uashington me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiç në Shtëpinë e Bardhë. BE flet për një ‘marrëveshje të ndyrë’ nga i dërguari i posaçëm i Trump, Richard Grenell.

Është e paqartë se për çfarë bëhet fjalë: Grenell përmendi një minizonë-Shenzhen, një zonë ekonomike e veçantë si ajo në Kinë. Disa dyshojnë se ish-ambasadori amerikan në Berlin në të vërtetë nënkuptonte një ‘mini-Shengen’, të cilin e dëshiron Vuçiç. Ajo që është e sigurt është se përpjekja e tij për PR në Ballkan, me të cilën kërkonte të bënte përshtypje te Trump, tani është rrënuar.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

Politikë

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

  Partia Demokratike i bëri thirrje prokurorisë që të hetojë në lidhje me rastin e mbylljes së kopshtit ‘4 Stinët’ në Tiranë, pas rasteve që u shfaqën me koronavirus. Në një dalje...

Nard Ndoka ironizon Ramën:Pse nuk bëhesh president i Flamurtarit

Politikë

Nard Ndoka ironizon Ramën:Pse nuk bëhesh president i Flamurtarit

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Nard Ndoka ka ironizuar me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, duke i thënë të bëhet president i Flamurtarit. Duke iu referuar deklaratës së kryetarit të PD, Lulzim...

Rakipi:Deklarata e Bashës, mjaft serioze! Rama kërkon garanci të mos marrë haraçin për gjithçka ka bërë!

Politikë

Rakipi:Deklarata e Bashës, mjaft serioze! Rama kërkon garanci të mos marrë haraçin për gjithçka ka bërë!

Gazetari Ylli Rakipi, ka qenë i ftuar në emisionin “Në fokus” në TV T, ku ka komentuar deklaratat e Lulzim Bashës, lidhur me një ofertë për pazar, që i ka...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!