Sali Berisha: Nëse Vuçiç kërkon luftë, rajoni do e bëjë zap

E Enjte, 12 November 2020 22:35

 

Ish-kryeministri Sali Berisha në ‘Çim Peka LIVE’ ka folur mbrëmjen e sotme në SYRI TV në lidhje me deklaratën publike të Aleksandër Vuçiç se nëse nuk gjendjet zgjidhje me Kosovën, vendet mund të shkojnë në luftë. Vuçiç mori shembull luftën në Nargoni-Karabak, duke nënkuptuar për Serbinë dhe Kosovën.
Duke folur në ‘Çim Peka LIVE’, ish-kryeministri është shprehur se Serbia ka humbur çdo luftë. Ai është shprehur se nëse Serbia kërënon me luftë, Rajoni ka të drejtë ta bëjë zap në çdo drejtim.

‘Kosova duhet të forcojë mbrojtjen e saj. Kosova nuk do luftë, luftën e përmendi ai në Beograd. Po i them këtij millosheviçit në miniaturë, se vendi yt nuk ka fituar asnjë luftë. Nëse ka një vend në Europë që ka humbur çdo luftë, ai vend quhet Serbi.
Po ndërmore një aventurë tjetër, do të vesh në lojë ekzistencën e atij vendi. Ai kërcënon me këtë fjalë Kroacinë, Bosnjen, Malin e Zi. Ai sot ka nxjerrë fytyrën e vërtetë, se është i rrezikshëm për Rajonin, ashtu siç ka qenë babai i tij.

Rama? Çfarë do të thotë. Ai pret tekstin nga Beogradi për të folur. Meqenëse argati i tij është në Hagë, ai e di se me këta që janë në krye të Kosovës, nuk ka pazare.

Udhëheqja politike e Kosovës sot është tjetër. Kryeministri aktual e udhëhoqi procesin në mënyrën më dinjitoze dhe bazuar në Kushtetutën e Vendit. Albin Kurti besoj se ka teza të qarta në këtë çështje. Ramush Haradinaj, i ka bërë të ditur tezat e tij me kohë.

Kjo është një zile që duhet të zgjojë dhe të bëjë të vetëdijshëm shqiptarët se Serbia është e aftë të fillojë çdo luftë, por i duhet rezervuar lufta finale, humbja e saj.

Nëse Serbia kërcënon me luftë, Rajoni ka të drejtë ta bëjë zap në çdo drejtim’, u shpreh ish-kryeministri Sali Berisha në SYRI TV.

Modifikuar më Premte, 13 November 2020 11:23
Login to post comments

Lajmet e fundit

“Rithemelimi” padit kryetarin e Gjykatës së Tiranës

Politikë

“Rithemelimi” padit kryetarin e Gjykatës së Tiranës

  Komisioni i Rithemelimit ka ngritur padi ndaj kryetarit të Gjykatës së rrethit Gjyqësor Tiranë, Flamur Kapllanit dhe kancelarit Donald Xhelili. Rithemelimi akuzon zyrtarët për “Shpërdorim detyre”. “Në vijim të qëndrimit të bërë...

Tallja me Alibeajn/ Analistët: Fitoi të drejtën që ia jep Kushtetuta

Politikë

Tallja me Alibeajn/ Analistët: Fitoi të drejtën që ia jep Kushtetuta

  Enkelejd Alibeaj vazhdoi farsën presidenciale një ditë më parë, duke arritur kulmin pasi deklaroi se kishte arritur një marrëveshje. E ashtuquajtura marrëveshje, parashikon që opozita të propozojë kandidatë në raundet humbëse...

Petrit Vasili:17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj!

Politikë

Petrit Vasili:17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj!

17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj! Ne fund te estrades se këlyshit te 18 majit, Rripi i pantallonave te Rames do te...