Dorëzimi i gylenistëve/ Si po përkulet Rama para sulltanit

E mërkurë, 19 Janar 2022 19:22

 

Vizita e fundit e Erdoganit në Tiranë nuk do të mbahet mend vetëm për faktin se sheshi Skëndërbej u duk për pak orë sikur ishte sheshi Taksim në Stamboll, i mbushur me flamuj turq dhe banderola për ndër të presidenti autokrat. Ai nuk qe vetëm simboli i një vasaliteti të pështirë, ku përgjatë ceremonisë së përfundimit të punimeve të xhamisë së Et’hem Beut, u përjashtua me urdhër të sulltanit i gjithë komuniteti musliman shqiptar.

 

Ajo për të cilën u fol më pak, por që në fakt është më skandalozja është nënshtrimi i qeverisë shqiptare ndaj kërkesave të përsëritura turke për të luftuar gylenistët (organizatën FETO siç e quan Erdogan) për të mbyllur shkollat e tyre dhe për të ekstraduar mbështetësit e imamit të cilin islamo konservatorët e akuzojnë pa prova të besueshme ndërkombëtarisht për organizimin e grushtit të shtetit të korrikut 2016.

Gjatë gjithë kësaj periudhe Tirana zyrtare ka ardhur duke u dorëzuar gjithnjë e më shumë. Lapsi.al ka siguruar dëshmi të sigurta që kolegjeve turke në vend po i bëhet një presion i fortë, madje i bashkërenduar nga drejtoritë e ministrisë së financave, nga policia dhe prokuroria, në mënyrë që ata ti dorzojnë bizneset e tyre. Kryetarit të komunitetit Musliman, Bujar Spahiu po i tregohet edhe shkopi edhe karrota për të gjetur një rugdalje nga posti që mbën. Kulmi i përdhunimit të shtetit ligjor në Shqipëri arriti në janarin e dy viteve më parë kur shteti shqiptar i rrefuzoi kërkesën për azil politik gylenistit, Harun Çelik, madje mediat turke njoftuan plot triumf në vendin e tyre se ai ishte rëmbyer në Tiranë nga shërbimi sekret turk, MIT.

Servilizmi ndaj Erdoganit/ Si u kap në gënjeshtër Sandër Lleshi

Por të gjitha këto me sa duket janë harruar dhe gjatë vizitës së fundit në Tiranë Erdogan e ka shtuar presionin. Para deputetëve shqiptarë, duke iu referuar gylenistëve ai tha se “ky grup ende ruan praninë në Shqipëri në sektorin e arsimit, shëndetësisë, organeve fetare dhe sektorin privat”. Ai shtoi se kjo organizatë, sikurse për Turqinë, përbën rrezik ehde për sigurinë kombëtare të Shqipërisë.

“Ndërsa ka kaq shumë çështje mes nesh për të biseduar, diskutuar dhe ndërmarrë hapa drejt së ardhmes së bashku, neve na vjen keq që humbim kohë me një çështje të këtillë. Shpresojmë që në takimin tonë të radhës këtë çështje ta largojmë nga agjenda jonë”-shtoi Erdogan.

Peut être une image de 4 personnes et personnes debout
Ky apel në formë shantazhi gjeti pasqyrim në faqet e para të gazetave si “Hurriyet” apo “Haberturk” të cilat u mbushën me thirrjet e forta të Erdogan, gati në formë ultimative ndaj qeverisë shqiptare se ai pret që në vizitën e tij të ardhshme “të ketë marrë fund problemi i gylenistëve”, të këtyre “terroristëve që i kanë duart me gjak”.

Analiza/ Ku po e çon vendin lidhja okulte Rama – Erdogan?

Por ndërsa qëndrimi zyrtar i ankarasë nuk përbën më lajm shqetësues është fakti se sa më shumë kohë kalon, aq më shumë e kërrus shpinën Edi Rama ndaj ultimatumeve të vëllaut të tij. Dhe për të vërtetuar këtë mjafton vetëm një fakt. Kur në tetor të 2018, ministri i jashtëm Mevlud Çavushoglu, i kërkoi në Tiranë homologut të tij shqiptar Ditmir Bushati ekstradimin e gylenistëve, qëndrimi i qeverisë shqiptare ishte i prerë. Ai i tha sy më sy përballë gazetarëve shefit të diplomacisë turke se shteti shqiptar është laik dhe do qe absurde që ai të të përfshihej në çështje fetare. “Aq më pak në to mund të përfshihet një vend i huaj” këmbënguli ai (shiko videon këtu).

Nuk kaluan as dy muaj dhe Rama e largoi Bushatin nga detyra. Që atëhere askush nuk ka guxuar më ti përgjigjet publikisht kërkesave gjithnjë e më të forta të Ankarasë që nënpërkëmbin sovranitetin dhe laicitetin e vendit tonë. Dhe kjo është prova më e qartë e nënshtrimit gjithnjë e më të madh të qeverisë së Edi Ramës ndaj kërkesave absurde të Erdoganit, që i shpërfill çdo shtet me vokacion perendimor

Login to post comments

Lajmet e fundit

“Rithemelimi” padit kryetarin e Gjykatës së Tiranës

Politikë

“Rithemelimi” padit kryetarin e Gjykatës së Tiranës

  Komisioni i Rithemelimit ka ngritur padi ndaj kryetarit të Gjykatës së rrethit Gjyqësor Tiranë, Flamur Kapllanit dhe kancelarit Donald Xhelili. Rithemelimi akuzon zyrtarët për “Shpërdorim detyre”. “Në vijim të qëndrimit të bërë...

Tallja me Alibeajn/ Analistët: Fitoi të drejtën që ia jep Kushtetuta

Politikë

Tallja me Alibeajn/ Analistët: Fitoi të drejtën që ia jep Kushtetuta

  Enkelejd Alibeaj vazhdoi farsën presidenciale një ditë më parë, duke arritur kulmin pasi deklaroi se kishte arritur një marrëveshje. E ashtuquajtura marrëveshje, parashikon që opozita të propozojë kandidatë në raundet humbëse...

Petrit Vasili:17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj!

Politikë

Petrit Vasili:17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj!

17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj! Ne fund te estrades se këlyshit te 18 majit, Rripi i pantallonave te Rames do te...