Papa Ratzinger , mik i shtepise botuese “55”

Saturday, 31 December 2022 19:16

Sot u largua nga jeta , njeriu i cili ne kohrat qe po kalon sot e i gjithe njerzimi , ishte nje nga mbrojtesit e pa lekundur te “vlerave” universale njetzore. Ai ishte personalitet, qe ne te gjithe aktivitetin e krijimtarine e tij, si profesor, fetar e deri si Pape, ishte konseguent i atyre linjave thelbesore te moralit, jetes, egzistences se shoqerise njerezore.Shtepia botiese 55 , kishte provilegjin te botonte e vetëdijshme për rëndësinë botërore që do të kishte botimi, ia kishte kaluar të drejtat e përkthimit, shpërndarjes dhe të shitjes në të gjithë botën Shtëpisë Botuese Rizzoli, e cila, nga ana e saj, ia kishte transferuar Herder Verlag të drejtat e përkthimit për Gjermaninë. Tri ditë mbas paraqitjes zyrtare, më 16 prill, datë në të cilën Autori i librit Jezusi i Nazaretit kapërcente pragun e 80-vjetorit të lindjes, më shumë se gjysmë milioni kopjesh, në gjuhën italiane, gjermane dhe polake, ishin tashmë në dispozicion të publikut, ndërsa 22 botime në gjuhë të tjera ishin në proces. Tetë muaj më vonë, në fillim të vitit 2008, numëroheshin mbi 40 botime të librit dhe ishin shitur tashmë më shumë se dy milionë kopje. Jezusi i Nazaretit ishte bërë, pa diskutim, një “best seller”! Sot, falë angazhimit guximtar të Shtëpisë Botuese “55” - në mënyrë të veçantë të Presidentit të saj, Zotit Fahri Balliu, dhe të grupit të profesionistëve të kualifikuar të angazhuar drejtpërdrejt tek ky projekt, ky botim i jashtëzakonshëm u bë i prekshëm edhe për lexuesin në gjuhën shqipe
Mbrojtes i tradicionit, por dhe i hapur per realitetet e reja te krijuara.
Por kjo pa cenuar vlerat themelore jo vetem te Kishes, por te shoqerise njerezore ne teresi.
Mbrojtes i familjes se vertete, por kundershtar i vendosur i cdo diskriminimi dhe keq trajtimi njerezor
Mbrojtes i jetes qe ne embrionin e saj, qe ne barkun e nenes, si nje detyre e shoqerise.

Modifikuar më E mërkurë, 04 Janar 2023 08:32
Login to post comments

Lajmet e fundit

87-VJETORI I ISMAIL KADARE, FLET ELENA: ARDHJA NË SHQIPËRI NA KA ZBUKURUAR JETËN

Kulturë

87-VJETORI I ISMAIL KADARE, FLET ELENA: ARDHJA NË SHQIPËRI NA KA ZBUKURUAR JETËN

Elena Kadare në 87-vjetorin e lindjes së bashkëshortit të saj ka ndarë disa momente nga jeta e tyre së bashku, ndërsa ka folur gjithashtu edhe për rikthimin e tyre në...

Soko: Qeveria vjedh parate e shqiptareve dhe mban pushtetin duke gjymtuar opoziten

Politikë

Soko: Qeveria vjedh parate e shqiptareve dhe mban pushtetin duke gjymtuar opoziten

Pedagogu Pano Soko ka qene i ftuar dje ne emision Top Story ne Top Channel ku ka folur edhe per ngjarjet e fundit te aktualitetit politik dhe nder te tjera...

Tensionet në Kuvend/ Kryemadhi: Lindita Nikolla si mercenare e Edi Ramës

Politikë

Tensionet në Kuvend/ Kryemadhi: Lindita Nikolla si mercenare e Edi Ramës

Deputetja e Partisë së Lirisë, Monika Kryemadhi nga jashtë sallës së Kuvendit foli për kaosin që përfshiu sot seancën plenare. Ajo sulmoi ashpër kryetaren e Kuvendit, Lindita Nikolla duke thënë se...