Studimi i CRC: George Soros ka hedhur plot 21 miliardë USD për të majtët

Premte, 13 Janar 2023 10:57

 

Miliarderi kontrovers, George Soros, ka hedhur rreth 21 miliardë dollarë për të financuar politikat e majta që prej vitit 2000.

Kështu thuhet në një studim të realizuar nga Capital Research Center.

 

Kjo qendër thekson se këto shuma të frikshme janë hedhur përmes sistemit të organizatave joqeveritare të Soros. Rrjeti i këtyre organizatave njihet edhe me emrin Shoqëria e Hapur.

 

Në këtë mënyrë, studimi thekson se Soros është kthyer në bankomatin më të madh për politikanët e majtë.

Vetëm në vitin 2021, organizatat e Soros kanë hedhur plot 2.7 miliardë dollarë, shumica e të cilave ka shkuar për grupet e ‘parave të errëta’, të cilat nuk mund të gjurmohen, thekson portalin ‘World Time Todays’.

Nga kjo shumë e jashtëzakonshme, plot 577 milionë dollarë në grante janë disbursuar nga Qendra për Politikat e Shoqërisë së hapur.

Studimi thekson se paratë kanë shkuar për politikanët e majtë në mbarë botën.

Kujtojmë se Soros është mega-donatori më i madh i Partisë Demokratike në SHBA.

Modifikuar më Premte, 13 Janar 2023 15:46
Login to post comments

Lajmet e fundit

87-VJETORI I ISMAIL KADARE, FLET ELENA: ARDHJA NË SHQIPËRI NA KA ZBUKURUAR JETËN

Kulturë

87-VJETORI I ISMAIL KADARE, FLET ELENA: ARDHJA NË SHQIPËRI NA KA ZBUKURUAR JETËN

Elena Kadare në 87-vjetorin e lindjes së bashkëshortit të saj ka ndarë disa momente nga jeta e tyre së bashku, ndërsa ka folur gjithashtu edhe për rikthimin e tyre në...

Soko: Qeveria vjedh parate e shqiptareve dhe mban pushtetin duke gjymtuar opoziten

Politikë

Soko: Qeveria vjedh parate e shqiptareve dhe mban pushtetin duke gjymtuar opoziten

Pedagogu Pano Soko ka qene i ftuar dje ne emision Top Story ne Top Channel ku ka folur edhe per ngjarjet e fundit te aktualitetit politik dhe nder te tjera...

Tensionet në Kuvend/ Kryemadhi: Lindita Nikolla si mercenare e Edi Ramës

Politikë

Tensionet në Kuvend/ Kryemadhi: Lindita Nikolla si mercenare e Edi Ramës

Deputetja e Partisë së Lirisë, Monika Kryemadhi nga jashtë sallës së Kuvendit foli për kaosin që përfshiu sot seancën plenare. Ajo sulmoi ashpër kryetaren e Kuvendit, Lindita Nikolla duke thënë se...