Financial Times: Ja se si Shqipëria e Edi Ramës kontrollohet nga grupet mafioze

E Enjte, 16 Mars 2023 09:30

E fundit në radhë ishte një nga gazetat më të rëndësishme në planet.

 

Por nxitja për të bërë këtë shkrim të zgjeruar ka ardhur nga një raportim i para disa ditëve nga Financial Times për skandalin e kamerave të krimit në Shqipëri.

Ata që ndjekin mediat ndërkombëtare, e dinë mirë se ky skandal ka shokuar opinionin publik botëror, pasi ka nxjerrë në pah faktin se Shqipëria e Edi Ramës është në duart e mafias.

Këtë gjë thekson edhe Financial Times.

Sipas saj, fuqia e rrjeteve kriminale në Shqipërinë e Ramës u bë e qartë në mënyrë spektakolare gjatë muajit të kaluar. Gazeta thekson se policia hoqi qindra kamera sigurie të vendosura nga kriminelët- një rrjet i gjerë spiunazhi për të monitoruar forcat e rendit dhe rivalët.

Madje edhe pas masakrës së fundit në Tiranë, ku u hap zjarr në një kafene plot me njerëz, u mësua se policia kishte hequr kamerat e vendosura nga eksponentë të krimit.

Në shkrimin e saj, Financial Times publikon edhe një foto. Aty shihet një kamera sigurie, e vendosur nga trafikantët e drogës për të monitoruar plantacionet e kanabisit.

Fotoja është bërë nga gazetari Artan Hoxha, i cili thotë se ka parë dhoma të mëdha kontrolli me shumë ekrane, ku grupet e mëdha kriminale bëjnë monitorimin.

Sipas tij, këto grupe kriminale kanë pajisje moderne për monitorim gjatë natës, me aftësi për të dalluar fytyrat dhe targat.

Në fund, gazeta e mbyll duke thënë se kjo është arsyeja pse shqiptarët po largohen masivisht.

Modifikuar më Premte, 17 Mars 2023 10:29
Login to post comments

Lajmet e fundit

Tërhiqet kandidati i grupimit ‘Basha-Alibeaj’ për Bashkinë e Lezhës

Politikë

Tërhiqet kandidati i grupimit ‘Basha-Alibeaj’ për Bashkinë e Lezhës

Kandidati i grupimit ‘Basha-Alibeaj’ për Bashkinë e Lëzhës, Sandër Marku është tërhequr nga gara për zgjedhjet lokale të 14 majit. Lajmin është konfirmuar për mediat, ndërkohë dhe Alibeaj, në konferencën për...

Alibeajt i ikën edhe kandidati i Librazhdit, Bujar Vreto: Nuk hyj në garë!

Politikë

Alibeajt i ikën edhe kandidati i Librazhdit, Bujar Vreto: Nuk hyj në garë!

Vetëm ditën e sotme kanë lënë garën e zgjedhjeve të 14 majit katër kandidatë të grupit të Enkelejd Alibeajt.  Pas Sandër Markut në Lezhë, Genç Doçit në Kurbin dhe Gjergji Gjatës...

14 maji/ Tërhiqet nga gara edhe kandidati i Alibeajt në Kurbin

Politikë

14 maji/ Tërhiqet nga gara edhe kandidati i Alibeajt në Kurbin

Pas lajmërimit të Gjergji Gjatës për dorëheqjen e tij si kandidat i PD për kryetar bashkie në Korçë dhe Bujar Vretos, kandidati i PD për kryetar bashkie në Librazhd, listës...