EurActiv: ‘Bashkë Fitojmë’, opozita e vetme reale ndaj partisë në pushtet

Hënë, 15 May 2023 10:06

“Edhe pse votat janë numëruar gjatë natës, vetëm një pjesë e vogël e bashkive kanë shpallur rezultatet e plota ose të pjesshme. Në kohën e këtij shkrimi, Partia Socialiste udhëhiqte në të gjitha bashkitë, përveç tetë bashkive, duke shënuar fitore të papritura dhe avantazh në bastionet e mëparshme të opozitës si Tropoja, Kukësi dhe Dibra në veri.

Në kryeqytetin e vendit, kandidati socialist dhe kryebashkiaku në detyrë, Erion Veliaj duket se do të fitojë një mandat të tretë, duke lënë pas dukshëm kandidatët e opozitës.
 

Partia Socialiste kryeson edhe në zona kyçe si Durrësi, Vlora, Korça, Gjirokastra dhe Fieri.

 

Partia Demokratike, e cila vuan nga një ndarje e thellë në bazën e votuesve dhe e drejtuar nga Enkelejd Alibeaj, duket se ka përjetuar një disfatë të konsiderueshme, duke regjistruar performanca njëshifrore në shumë bashki, të ngjashme me partitë më të vogla të pavarura.

Koalicioni ‘Bashkë Fitojmë’ duket se do marrë një numër vendesh, duke u prezantua si e vetmja opozitë reale ndaj partisë në pushtet,” shkruan agjencia

Modifikuar më Tuesday, 16 May 2023 15:04
Më shumë në këtë kategori « I morën! E dinim
Login to post comments

Lajmet e fundit

Rrjeti 'shpërthen' ndaj Beyonce dhe Jay-Z si shkak i talljes në këngën e tyre me abuzimin e Tina Turner

Lifestyle

Rrjeti 'shpërthen' ndaj Beyonce dhe Jay-Z si shkak i talljes në këngën e tyre me abuzimin e Tina Turner

  Beyonce dhe Jay Z janë kritikuar nga fansat e Tina Turner për referencën e abuzimit të yllit të ndjerë nga duart e bashkëshortit të saj Ike Turner, hit ky i viti...

Ofertë që nuk duhet humbur/ "Vila SIGAL Pogradec", destinacioni i duhur për një "arratisje" në fundjavë

Politikë

Ofertë që nuk duhet humbur/ "Vila SIGAL Pogradec", destinacioni i duhur për një "arratisje" në fundjavë

Sa herë kujton Pogradecin gjithkujt i vjen ndërmend qyteti i bukur buzë liqenit, ku natyra ka krijuar një nga “perlat” e saj. Ky është vendi ku bluja e përhershme e...

Spahia inauguron këndin e ri sportiv në shkollën Ali Laçej: Më shumë mjedise të tilla, një jetë e shëndetshme për rininë

Politikë

Spahia inauguron këndin e ri sportiv në shkollën Ali Laçej: Më shumë mjedise të tilla, një jetë e shëndetshme për rininë

  Kryebashkiaku i Shkodrës, Bardh Spahia, ka ndarë mnë rrejtin e tij social Facebook, disa momente krah nxënësve të shkollës Ali Laçej në këndin e ri sportiv. Spahia shkruan ndër të tjera...